The effect of aminoacid application on the yield and development of quinoa plant grown under different light stresses
Farklı ışık stresı̇ altında yetı̇ştı̇rı̇len kı̇noa bı̇tkı̇sı̇ndeamı̇noası̇t uygulamasının verı̇m ve gelı̇şı̇m üzerı̇ne etkı̇si
  1. Tez No: 864946
  2. Yazar: İDİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kinoa, asıl olarak Güney Amerika topraklarında ve aynı zamanda Bolivya, Şili, Ekvator, Peru taraflarında da M.Ö 5000-750 li yıllardan beri yetiştrilen otsu bir bitki türüdür. Yakın zamanda (1900'lü yıllarda) Brazilya'da tanıtılmıştır. Kinoa değişen iklim şartlarının da etkisiyle son yıllarda dikkat çeken bir bitki türüdür. Çünkü besinsel içeriğinin yanısıra yüksek tuzluluk içeriğine sahip marjinal topraklara da kolay uyum sağlayabilmektedir. Kinoa üzerinde çalışılan bir çok abiyotik stres türü vardır. Bunlar özellikle; sıcaklık, UV-B ışık, sıcaklık, don ve ağır metallerdir. Bunlar üzerinde çalışılmasının başlıca nedenleri; kinoanın bu stres koşullarına karşı fizyolojik tepkisini ölçmek, stres toleransını analiz etmek ve kinoanın hangi abiyotik streslerden etkilendiğini analiz etmektir.. Kinoa verimini arttırmak için Aminoasitlerin kullanımı da önem arz etmektedir. Çünkü aminoasitler bitki için önemli biyo aktivatörlerdir. Yani bitkinin ayrışma süreçleri ve solunum süreçlerinde kritik rol oynarlar. Ek olarak bitkinin enerji kayıplarını önlerler ve bu kaybedilen enerjinin geri kazanımına yardımcı olurlar. Büyüme ortamlarında bulunması vejetatif büyümenin artmasına neden olur. Bu çalışmada; öncelikle coco-peat kullanarak 10 gün süre boyunca bitkinin gelişimi takip edildi. Aminoasitli ve aminoasitsiz %50 ışık spekturumuna maruz bırakılan bitkilerin gelişimleri ve aynı zamanda aminoasitli ve aminoasitsiz %100 ışık spekturumuna maruz bırakılan bitkilerin gelişimleri takip edildi ve ilk ekim halleri ile sonrasındaki sonuçlar hem görsel olarak gözlemlendi hem de biyokimyasal analizler ile desteklenmiştir. Bu çalışmanın başlıca amacı ışık spektrumunun değişmesinin ve aminoasitin kinoanuın gelişimi üzerindeki etkisini araştırmaktı. Çalışma sonuçlarına göre; aminoasit kesinlikle kinoanın bitki gelişimini, büyümesini ve sonuç olarak da verimini arttırmaktadır. Aynı zamanda ışığın artması da kinoanın gelişimi üzerinde olumlu etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
Quinoa is a herbaceous plant species that has been grown mainly in South America, but also in Bolivia, Chile, Ecuador and Peru since 5000-750 BC. It was introduced recently (in the 1900s) in Brazil. Quinoa is a plant species that has attracted attention in recent years with the effect of changing climatic conditions. Because, in addition to its nutritional content, it can easily adapt to marginal soils with high salinity content. There are many types of abiotic stress that have been studied in quinoa. These are especially; temperature, UV-B light, temperature, frost and heavy metals. The main reasons for working on these are; to measure the physiological response of quinoa to these stress conditions, to analyze stress tolerance and to analyze which abiotic stresses quinoa is affected by. The use of amino acids is also important to increase the yield of quinoa. Because amino acids are important bioactivators for the plant. That is, they play a critical role in the decomposition processes and respiratory processes of the plant. In addition, they prevent the energy losses of the plant and help to recover this lost energy. Its presence in growing media leads to increased vegetative growth. In this study; First, the development of the plant was monitored for 10 days using coco-peat. The development of plants exposed to 50% light spectrum with and without amino acids, as well as the development of plants exposed to 100% light spectrum with and without amino acids, were followed, and the first planting and subsequent results were both visually observed and supported by biochemical analysis. The main aim of this study was to investigate the effect of light spectrum changes and amino acids on the development of quinoa. According to the results of the study; The amino acid definitely increases the plant development, growth and consequently yield of quinoa. At the same time, the increase in light has had a positive effect on the development of quinoa.