Bazı biber genotiplerinde anter kültürü ile haploid embriyo uyartımında embriyo kalitesinin artırılmasına yönelik bazı uygulamalar
Different applications to improve the embryo quality on stimulation of embryo by anther culture in some pepper genotypes
  1. Tez No: 198132
  2. Yazar: HATIRA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİBAZI BİBER GENOTİPLERİNDE ANTER KÜLTÜRÜ İLEHAPLOİD EMBRİYO UYARTIMINDA EMBRİYO KALİTESİNİNARTIRILMASINA YÖNELİK BAZI UYGULAMALARHatıra TAŞKINÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜBAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALIDanışman : Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACAYıl : 2005, Sayfa :72Jüri : Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACAProf. Dr. Kazım ABAKProf. Dr. Şebnem ELLİALTIOĞLUAraştırma, 2003-2005 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe BitkileriBölümü Sebzecilik Araştırma ve Uygulama Alanı ile Bahçe Bitkileri Bölümü Doku KültürüLaboratuvarında yürütülmüştür. Denemede Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve bölümümüztarafından ortak olarak yürütülen bir çalışmada üç defa kendilenmiş düşük sıcaklığa tolerant olarakbelirlenen A71, A269, A313 nolu genotipler, orta derecede tolerant olarak belirlenen A109 nolugenotip ve duyarlı olarak belirlenen A74 nolu genotip kullanılmıştır. Araştırmada dört farklı kültürortamı kullanılmıştır. Denenen 5 farklı genotip için en yüksek embriyo uyartımı ve bitkiyedönüşümün belirlenmesi amacıyla anterler farklı zamanlarda kültüre alınmıştır. Ayrıca kültüre alınanortamlarda gelişmesini tamamlayamayan embriyolar 10 gün süresince 0.5 mg/l absisik asit içerenbesin ortamına alınarak absisik asitin embriyo olgunlaşmasına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Denemenin sonucunda gerek embriyo oluşumu gerekse oluşan embriyoların bitkiyedönüşümü genotiplere, anter alma dönemlerine ve besin ortamlarına göre değişmiştir. Genotiplerarasında en yüksek embriyo verimi soğuğa tolerant olarak belirlenmiş olan 269 nolu genotipten eldeedilmiştir. Anter alma dönemlerinden ise en başarılı sonuçlar Nisan ve Mayıs aylarından eldeedilmiştir. Besin ortamları arasında ise III nolu besin ortamı (Murashige and Skoog + 30 g/l sakkaroz+ % 0.25 aktif kömür + 15 mg/l gümüş nitrat + 4 mg/l naftalen asetik asit + 1 mg/l benzil aminopurin) ve IV nolu besin ortamından (modifiye edilmiş Murashige and Skoog + 30 g/l sakkaroz + %0.25 aktif kömür + 15 mg/l gümüş nitrat + 4 mg/l naftalen asetik asit + 0.1mg/l benzil amino purin)diğer ortamlara göre daha fazla sayıda embriyo elde edilmiştir. Olgunlaşmamış embriyolara absisikasit uygulamasından olumlu bir sonuç alınamamıştır. Bitkiye dönüşüm, hormonsuz Murashige andSkoog ortamına alınan olgun embriyolardan sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Biber, anter kültürü, embriyo kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISDIFFERENT APPLICATIONS TO IMPROVE THE EMBRYOQUALITY ON STIMULATION OF EMBRYO BY ANTHERCULTURE IN SOME PEPPER GENOTYPESHatıra TAŞKINDEPARTMENT OF HORTICULTUREINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF CUKUROVASupervisor : Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACAYear : 2005, Page :72Jury : Prof. Dr. Saadet BÜYÜKALACAProf. Dr. Kazım ABAKProf. Dr. Şebnem ELLİALTIOĞLUThis study was carried out at the Vegetable Research and Application Area and the TissueCulture Laboratory of the Department of Horticulture, the Faculty of Agriculture, the University ofÇukurova from 2003 to 2005. Three times self-pollinated five pepper genotypes tolerant genotypes(A71, A269, and A313), medium-tolerant one (A109), and intolerant one (A74) to lower temperaturesderived from a joint study between our department and Alata Horticultural Research Institute wereemployed in the present study. The four different culture media were studied. The anthers werecultured at different periods in order to determine the highest embryo stimulation and haploid plantregeneration in the studied five genotypes. Moreover, the embryos which were not able to completetheir growth in the culture medium were placed in a medium containing 0.5 mg/l abscisic acid for 10days in order to determine the effect of abscisic acid on embryo maturation.At the end of the study, it was determined that both embryo development and haploid plantdevelopment varied based on genotype, anther cultivation period, and culture medium. The highestembryo yield was obtained from A269, one of the tolerant genotypes to low temperature. The antherscultured from April to May gave the most yielding results compared to the other periods. The moreembryos were obtained from the third medium (Murashige and Skoog + 30 g/l sakaroz + 0.25 %active coal + 15 mg/l silver nitrate + 4 mg/l naphthalene acetic acid + 1 mg/l benzyl amino purin) andthe forth medium (modified Murashige and Skoog + 30 g/l sakaroz + 0.25 % active coal + 15 mg/lsilver nitrate + 4 mg/l naphthalene acetic acid + 0.1mg/l benzyl amino purin) compared to the others.There was no positive effect of abscisic acid on the mature embryos. Haploid plants were recovered inthe Murashige and Skoog medium having no hormone.Key words : Pepper, anther culture, embryo quality