The effect of fulvic acid application on the yield and development of quinoa plant grown under different light stresses.
Fulvı̇k ası̇t uygulamasının farklı ışık streslerı̇ altında yetı̇ştı̇rı̇len kı̇noa bı̇tkı̇sinin verimi ve gelı̇şı̇mı̇ üzerı̇ne etkı̇sı̇
- Tez No: 864948
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kinoa (Chenopodium quinoa willd), Chenopodiaceae familyasına ait tek yıllık otsu ve çiçekli bir bitki türüdür. Kinoa bitkisi geniş iklim koşulları altında yetiştiriciliği yapılabilen ve çeşitli biyotik ve abiyotik streslere (kuraklık, sıcaklık, nem) toleransı bulunan bir sözde tahıldır. Kinoa güneşi seven bir bitkidir ve optimum büyüme için tam güneş ışığına ihtiyaç duyar. Genellikle gün ışığının uzun olduğu bölgelerde gelişir. Son yıllardaki yaşanan hava kirliliği ve iklim krizi, verimli toprakların azalmasına, kuraklığa, yetersiz sulama, yetersiz gün ışığına maruz kalma gibi durumları tetiklemiştir. Aynı zamanda dünya nüfusundaki aşırı artış, besin değerleri yüksek besine talebin artmasına sebep olmuştur. Besin değeri yüksek besine talebin artışı ve iklim krizinin neden olduğu üretim kapasitesindeki düşüş tarımsal girdi fiyatlarında artışa ve dünya genelinde açlığa, fakirliğe ve ekonomik krize sebep olmuştur. Bu yüzden son yıllarda geleneksel tarım yerine daha verimli alternatif tarım yöntemlerine ihtiyaçlar artmıştır. Bu konularındaki tartışmalar göz önünde bulundurularak bu deney de topraksız tarım çalışması gerçekleştirilmiştir. Kinoa bitkisinin pazardaki tahıllara göre besin değerinin daha yüksek olması nedeniyle topraksız tarım denemesinde kinoa tohumu ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, besine artan ihtiyacın hızla karşılanabilmesine bir alternatif çözüm sunulabilmesi için bu deneyde kinoa tohumları mikrofiliz evresine kadar takip edilmiş ve biyokimyasal analizleri mikrofiliz evresinde gerçekleştirilmiştir. Işığın bitki büyümesi ve gelişim süreci için uygun olmaması bitkiler için abiyotik stress oluşturacağından bu stresin bitki için azaltılabilmesi için bu deneyde fulvik asit kullanılmıştır. Fulvik asitin ve ışık stresinin birki üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için yürütülen çalışmanın sonucunda görülmüştür ki fulvik asit uygulaması bitkiler için hücresel bölünme sürecini hızlandırarak bitkileri büyüme ve gelişmesi sürecini hızlandırmış ve verimi arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Quinoa (Chenopodium quinoa willd) is an annual herbaceous and flowering plant species belonging to the Chenopodiaceae family. Quinoa is a pseudo-cereal that can be cultivated under a wide range of climatic conditions and is tolerant to various biotic and abiotic stresses (drought, temperature, humidity). Quinoa is a sun-loving plant and requires full sunlight for optimal growth. It usually grows in areas with long daylight hours. The air pollution and climate crisis in recent years have triggered the reduction of fertile soils, drought, insufficient irrigation, insufficient daylight exposure. At the same time, the excessive increase in the world population has led to an increase in the demand for food with high nutritional values. The increase in demand for nutrient-rich food and the decrease in production capacity caused by the climate crisis have led to an increase in agricultural input prices and a worldwide hunger, poverty and economic crisis. Therefore, the need for more efficient alternative agricultural methods instead of traditional agriculture has increased in recent years. Considering the discussions on these issues, this experiment was carried out soilless agriculture. Since the nutritional value of quinoa plant is higher than the cereals in the market, the soilless agriculture was carried out with quinoa seeds. In addition, in order to provide an alternative solution to rapidly meet the increasing need for food, quinoa seeds were followed up to the microfilysis stage in this experiment and biochemical analyses were carried out at the microfilysis stage. In this experiment, fulvic acid was used in order to reduce this stress for the plant, since the lack of suitable light for plant growth and development process will cause abiotic stress for plants. As a result of the study carried out to evaluate the effects of fulvic acid and light stress on plants, it was observed that fulvic acid application improved the growth and development process of plants by accelerating the cellular division process and increased the yield.