Matlab OPC araç kutusu kullanarak doğru akım motoru kontrolü
Direct current motor control using Matlab OPC toolbox
- Tez No: 864960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÇAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada bir doğru akım motorunun hızını ve konumunu kontrol etmek için oransal-integral-türev (PID) kontrolör kullanılmıştır. Kontrol süreci programlanabilir lojik kontrolör (PLC) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Denetleyici kazanç katsayıları literatürde yaygın olarak bilinen Meta-sezgisel algoritmalar aracılığıyla belirlenmiştir. Sistem tanımlama ve kontrolör kazancı belirleme işlemlerinde Matlab/Simulink ortamı kullanılmıştır. Simulink ile PLC arasındaki iletişim OPC toolbox üzerinden gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen kontrolörlerin başarısı tablo ve grafikler aracılığıyla karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a proportional-integral-derivative (PID) controller was used to control the speed and position of a direct current motor. The control process was carried out using a programmable logic controller (PLC). Controller gain coefficients were determined through Meta-heuristic algorithms widely known in the literature. Matlab/Simulink environment was used for system identification and controller gain determination. Communication between Simulink and PLC was carried out via OPC toolbox. The success of the developed controllers was compared through tables and graphs and the results were discussed.