Kombine çevrim sistemi kondenser arıza analizi ve açık deniz platformu uygulamalarına ilişkin bir ön değerlendirme
Combined cycle system condenser failure analysis and a preliminary evaluation for offshore platform applications
  1. Tez No: 864962
  2. Yazar: FURKAN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Açık deniz platformları, deniz/okyanus yatağının altından fosil yakıtlar gibi doğa kaynaklarının keşfi ve/veya çıkarılması için mürettebatı ve makineleri barındıran büyük deniz yapılarıdır. Bu yapılarda meydana gelebilecek arıza ve/veya kazalar yüksek maliyetli ekonomik kayıplara ya da çevresel felaketlere yol açabilmektedir. Bu sebeple bu yapıların işletme & bakım yönüyle mükemmeliyetçi bir yaklaşım sergilemesi hem ekonomik hem de çevresel anlamda kaçınılmazdır. Kombine çevrim sisteminin tanımı, verimliliği ve sistemi oluşturan bileşenler bu çalışmada ele alınacaktır. Sistem bileşenlerinden biri olan deniz suyu soğutmalı kondenser ekipmanında ortaya çıkan arızaya ilişkin analiz, çeşitli yaklaşımlarla ortaya koyulacaktır. Bu çalışma, sonuçları itibariyle sistemi kullanan paydaşlara da katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Akdeniz'de yürütülen petrol ve türevlerine ilişkin arama çalışmalarında kaydedilen ilerlemeler fiziki olarak sonuca ulaştığında, burada kullanılacak olan ekipmanların etkin bir şekilde çalıştırılması enerji arzına yönelik yürütülen faaliyetlere de katkı sağlayacaktır. Arıza analizi, Bayes Ağı ve Bulanık Mantık ile oluşturulan hibrit sistem ile yapılmış olup, ilave analizör kurulumu ve sistemin operatörden bağımsız olarak durabilmesi gibi iyileştirmelerin olumlu etkisi analiz sonuçlarında da kendini göstermiştir. Deniz suyunun agresif yapısından kaynaklı ortaya çıkan yıkıcı etkilere bu çalışmada yer verilmiş, hem deniz üstünde hem de deniz suyu ile çalışan sistem veya tesislerde işletme ve bakım faaliyetleri açısından fayda sağlayabilecek önemli bilgi, tespit ve tavsiyeler de bu çalışma içerisinde detaylı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Offshore platforms are large sea structures that house crews and machinery for the exploration and/or drilling of natural resources such as fossil fuels below the sea/ocean bed. Any malfunctions and/or accidents that may occur in these structures can lead to costly economic losses or environmental disasters. For this reason, it is inevitable for these structures to display a perfectionist approach in terms of operation&maintenance, both economically and environmentally. The definition of the Combined cycle system, its efficiency and the components that make up the system will be discussed in this study. The analysis of the failure of the seawater cooled condenser equipment, which is one of the system components, will be presented with various approaches. This study aims to contribute to the stakeholders who use the system in terms of its results. When the progress made in the exploration studies for petroleum and its derivatives, which have been carried out especially in the Black Sea and the Mediterranean in recent years, reaches physical results, the effective operation of the equipment to be used here will also contribute to the activities carried out for 'energy supply'. The failure analysis was made with the hybrid system created with Bayesian Network and Fuzzy Logic, and the positive effect of the improvements such as additional analyser installation and capability of the system shutdown independently from the operator showed itself on the analysis results. The destructive effects arising from the aggressive nature of sea water are included in this study, and important information, determinations and recommendations that can be beneficial in terms of operation and maintenance activities both on the sea and in systems or facilities operating with sea water are presented in detail in this study.