Kombine güç çevrimli bir işletmenin termodinamik açıdan değerlendirilmesi
Thermodynamic assessment of a plant with a combined power cycle
- Tez No: 501764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN YILDIRIM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Aliağa ilçesinde bulunan bir demir çelik tesisindeki elektrik üretimi yapan 240 MW doğal gaz kombine çevrim santrali, termodinamiğin 1. yasasına göre EES programı kullanılarak incelenmiştir. Gaz türbini, buhar türbini ve kombine çevrimin net işleri hesaplanmıştır. Gaz türbini ısıl verimi % 40, buhar türbini ısıl verimi % 27 ve kombine çevrim ısıl verimi % 51,2 olarak bulunmuştur. Sistem çalışma sıcaklıklarının ısıl verime etkisini inceleyebilmek ve yüksek ısıl verim için öngörüde bulunmak amacıyla, kompresör çıkışı hava sıcaklığı, gaz türbini girişi gaz sıcaklığı, gaz türbini çıkışı gaz sıcaklığı, yüksek basınç buhar türbini girişi buhar sıcaklığı, düşük basınç buhar türbini girişi buhar sıcaklığı ve kondenser sıcaklık değerleri belli aralıklarda değiştirilerek parametrik çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the natural gas combined cycle power plant with the 240 MW electricity production capacity in the iron and steel facility located in Aliağa district of Izmir according to the first law of thermodynamics by using EES program. In this study, net power production of gas turbine, steam turbine and combined cycle were calculated. Thermal efficiency of gas turbine, steam turbine and combined cycle were determined as 40%, 27% and 51.2% respectively. In order to examine the effects of the operating temperatures on thermal efficiency and to predict the higher thermal efficiency, parametric studies were conducted by changing the compressor exhaust temperature, gas turbine inlet and outlet temperature, high pressure steam turbine inlet temperature, low pressure turbine inlet temperature and condenser temperature values at certain intervals.