Denizli altyapı hatlarında koruma sistemlerinin uygulanabilirliği ve sürdürülebilirliği
Applicability and sustainability of protection systems of infrastructure lines in denizli province
  1. Tez No: 864978
  2. Yazar: ERHAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentlerde en hayati konulardan birisi altyapının sorunsuz şekilde çalışmasıdır. Sorunsuz ve sürdürülebilir bir sistem için altyapıda kullanılan malzeme-bağlantı türünden jeolojik-jeoteknik özelliklere kadar birçok parametre önem taşımaktadır. Bu çalışmada yeraltı arıza sayıları ile jeolojik-jeoteknik özellikler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Buna yönelik olarak Denizli kent merkezinde problemli zeminlerin yaygın olduğu on sekiz adet mahalle pilot bölge olarak seçilmiştir. İnceleme alanında bulunan ve cazibe ile çalışan sistemler araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışma sahasında yağmur suyu ve atık su hatları ayrık sistem olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle zemin-arza ilişkisi her sistem için ayrı ayrı kurulmuştur. Zeminin taşıma gücü, kayma dalga hızı ve yeraltı su seviyesi dikkate alınmış ve veriler inceleme alanı içerisinde yer alan yüz bir adet jeoteknik sondajlardan elde edilmiştir. Jeoteknik veriler ile altyapı bilgi ve güzergahları coğrafi bilgi sisteminde sayısal olarak eşleştirilmiştir. Altyapı hatlarının üzerinde oluşan arızalar, lokasyon bilgileriyle birlikte sayısallaştırılmış ve sisteme entegre edilmiştir. Elde edilen veriler ve yapılan analizler, çalışma alanı içerisinde bulunan zeminlerin taşıma gücü, kesme dalgası hızı ve yeraltı su seviyesi ile altyapı hatlarındaki arıza sayıları arasında yakın ilişki olduğu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most vital issues in cities is the smooth functioning of the infrastructure. Many parameters, from the type of material-connection used in the infrastructure to geological-geotechnical features, are important for a problem-free and sustainable system. In this study, the relationship between the number of underground defects and geological-geotechnical features was investigated. For this purpose, eighteen neighborhoods in Denizli city center where problematic grounds are common were selected as pilot areas. The systems operating with gravity in the study area were included in the research. The rainwater and sewer pipelines in the study area are designed as a separate system. For this reason, the soil-defect relationship is established separately for each system. The bearing capacity and shear wave speed of the soil and groundwater level were taken into account and the field data were obtained from one hundred and one geotechnical drillings located in the study area. Geotechnical data and infrastructure information and routes are digitally matched in the geographic information system. The defects occurring on infrastructure lines have been digitized with location information and integrated into the system. The results revealed that there is a close relationship between the bearing capacity, shear wave speed and groundwater level of the soils and the number of defects at the infrastructure lines.