Multipl miyelomda ekstramedüller tutulum ve miyelofibroz ilişkisi
The relationship of bone marrow fibrosis with extramedullary disease in multiple myeloma
- Tez No: 864994
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ BEŞIŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Multipl miyelom plazma hücrelerinin monoklonal proliferasyonu ve kemik iliğinin infiltrasyonu ile seyreden malign bir hastalıktır. Vakaların büyük çoğunluğu 64 – 75 yaş arasında olup medyan görülme yaşı 69'dur. Hastalığın seyri boyunca ekstramedüller tutulum insidansı değişkenlik göstermektedir. Yeni tanı MM'li hastalarda bildirilen insidans %0,5 - %4,8 arasında değişirken, relaps/refrakter MM'de bildirilen insidans %3,4 - %14'tür. Ekstramedüller hastalık varlığı kötü prognoz ile ilişkilidir. Amaç: MM tanılı hastalarda ekstramedüller tutulum ve kemik iliği fibrozisi ilişkisi üzerine yoğunlaşan çalışmamızda kemik iliği fibrozunun miyelom hücrelerinin ekstramedüller yayılımı için önemli bir belirteç olduğunu ve fibrozla ilişkili MM'li hastalarda fibrozu hedefleyen ek tedaviler için bir yol açtığını göstermek amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Tanı sırasında verileri eksiksiz olan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Polikliniğinden takipli toplam 309 MM hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalarda EMD taraması FDG-PET/BT yöntemi ile yapıldı ve tanı patolojik inceleme ile doğrulandı. Paraskeletal bölgelerde görülen plazmasitomlar EMD olarak kabul edilmedi. Hematojen yayılımla geliştiği düşünülen yumuşak doku plazmasitomları EMD olarak kabul edildi. Tüm hastaların kemik iliği biyopsileri fibrozis açısından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 163'ü (% 52,8) erkek, 146'sı (% 47,2) kadındı. Hastaların ortalama yaşı 61 (26-88) idi. 99 hasta (%32) ISS evre 1, 69 hasta (%22,3) ISS evre 2, 86 hasta (%27,8) ISS evre 3 olarak saptandı. 309 hastanın 45'inde (%14,6) ekstramedüller hastalık, 122'sinde (%39,5) kemik iliği fibrozisi, 50'sinde (%16,1) kemik kaynaklı paraskeletal plazmasitom olduğu tespit edildi. EMD'nin en sık görüldüğü bölge deri ve ardından plevra iken, paraskeletal plazmasitomun en sık görüldüğü bölge vertebralardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Multiple myeloma is a malignant disease characterized by monoclonal proliferation of plasma cells and infiltration of the bone marrow. The majority of cases are between the ages of 64 and 75, and the mean age is 69. The incidence of extramedullary involvement varies throughout the course of the disease. The reported incidence in patients with newly diagnosed MM ranges from 0.5% to 4.8%, while the reported incidence in relapsed/refractory MM is 3.4% to 14%. The presence of extramedullary disease is associated with poor prognosis. Objective: Our study, which focuses on the relationship between extramedullary involvement and bone marrow fibrosis in patients with MM, aims to show that bone marrow fibrosis is an important marker for the extramedullary dissemination of myeloma cells and opens a way for additional treatments targeting fibrosis in patients with fibrosis-related MM. Patients and methods: A total of 309 MM patients followed up at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Hematology Department Polyclinic were included in the study. EMD scan was performed with FDG-PET/CT method in all patients included in the study and the diagnosis was confirmed by pathological examination. Plasmacytomas seen in paraskeletal regions were not considered EMD. Soft tissue plasmacytomas, which were thought to develop by hematogenous spread, were accepted as EMD. Bone marrow biopsies of all patients were retrospectively examined for fibrosis. Results: 163 (52.8%) of the patients were male and 146 (47.2%) were female. The mean age of the patients was 61 (26-88) years. International Staging System (ISS) stages were calculated as stage I in 99 patients (%32), stage II in 69 patients (%22.3) and stage III in 86 patients (%27.8). Increased fibrosis was seen in 122 of cases (%39,5), EMD in 45 (14.6%) cases and bone-related paraskeletal plasmacytoma in 50 (%16,1) cases. The most common site of EMD was the skin and then the pleura, the most common site of paraskeletal plasmacytoma was the vertebrae.