Biyoteknoloji yenilik sistemine kamu müdahalesi
Public intervention in biotechnology innovation system
  1. Tez No: 864997
  2. Yazar: AHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BERNA KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Biyoteknoloji, genel olarak geleceği şekillendirecek ana teknoloji sistemleri arasında yer almaktadır. Bu konuda ülkeler arasında gelecekte söz sahibi olmaya yönelik olarak yoğun bir rekabet yaşanmakta ve ülkeler biyoteknolojiye yönelik stratejik planlamalarını yapmaktadır. Biyoteknoloji, sürdürülebilir kalkınmaya da hizmet etmektedir. Bilim, teknoloji ve yenilik üzerine gelişen iktisadi literatür, evrimci iktisat çerçevesinde yenilik sistemleri kavramı üzerinde gelişme göstermektedir. Bilim ve teknoloji politikalarında aktif bir kamu müdahalesinin gerekliliği, tezin temel perspektifini oluşturmaktadır. Yenilik sistemlerinin, ulusal, bölgesel, teknolojik ve sektörel düzeylerde incelenme imkânı bulunmaktadır. Bir sektörel yenilik sistemi olarak, biyoteknoloji yenilik sistemi, literatürde incelenme sayısı az olan konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, seçilmiş OECD üyesi ülkelerde, biyoteknoloji sektörel yenilik sisteminde, yeniliği temsil eden bağımlı değişkenleri belirleyen faktörler, panel veri analizi ile incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, dört farklı model oluşturulmuş ve bu modellerde, bağımlı değişkenleri etkileyen değişkenler ortaya konmuştur. Çalışmada, panel veri analizinde çıkan sonuçlar çerçevesinde, biyoteknoloji sektörel yenilik sistemine kamu müdahalesine ilişkin çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Biotechnology is among the main technology systems that will shape the future in general. There is intense competition among countries to have a say in the future and countries are making strategic plans for biotechnology. Biotechnology also serves sustainable development. The economic literature on science, technology and innovation develops on the concept of innovation systems within the framework of evolutionary economics. Innovation systems can be analyzed at national, regional, technological and sectoral levels. The necessity of an active public intervention in science and technology policies constitutes the main perspective of the thesis. As a sectoral innovation system, the biotechnology innovation system is among the subjects that have not been adequately examined in the literature. In this study, the factors determining the dependent variables representing innovation in the biotechnology sectoral innovation system in selected OECD member countries are analysed by panel data analysis. In this context, four different models were constructed and the variables affecting the dependent variables in these models were put forward. In the study, in the framework of the results of the panel data analysis, inferences have been made regarding the public intervention in the biotechnology sectoral innovation system.