Gebelikte uygulanan pelvik taban kas egzersizinin cinsel fonksiyon, alt üriner sistem semptomları ve doğum sürecine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pelvic floor muscle exercise during pregnancy on sexual function, lower urinary tract symptoms and birth process
  1. Tez No: 864998
  2. Yazar: ELİF ZAHİDE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelikte uygulanan pelvik taban kas egzersizlerinin cinsel fonksiyon, alt üriner sistem semptomları ve doğum sürecine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki bu araştırma, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniğinde Aralık 2022-Ekim 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma 35 deney grubu, 35 kontrol grubu olmak üzere 70 gebe ile yapıldı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Sorgulama Ölçeği-Kadın Alt Üriner Sistem Semptomları Uzun Formu (International Consultation on Incontinence Questionnaire‐Female Lower Urinary Tract Symptoms Long Form (ICIQ-FLUTS LF)), Ara Değerlendirme Formu, Doğum Süreci Takip Formu ve Pelvik Taban Kas Egzersizi Takip Formu”kullanıldı. Her iki gruba veri toplama formları 18-20. gebelik haftası, 26. gebelik haftası, 32. gebelik haftası ve doğum sonrası 3-7. günler arasında uygulandı. Deney grubuna rutin bakım uygulamalarına ek olarak araştırmacı tarafından oluşturulan“Gebelikte Cinsel Yaşam ve Pelvik Taban Sağlığı”başlıklı eğitim kitapçığı ve pelvik taban kas egzersizinin uygulanışına dair eğitim videosu ile 18-20. gebelik haftasında eğitim verildi. Gebelere 20. gebelik haftasından başlanarak 12 hafta boyunca pelvik taban kas egzersizleri uygulatıldı. Kontrol grubundaki gebelere sadece veri toplama formları uygulanarak rutin bakım uygulamaları yapıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubu sosyo-demografik, genel sağlık özellikleri, obstetrik ve jinekolojik özelliklerine ilişkin bulgular açısından benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of pelvic floor muscle exercises during pregnancy on sexual function, lower urinary tract symptoms and birth process. Method: This study, randomized controlled experimental design, was conducted in the Pregnant Outpatient Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul University-Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between December 2022 and October 2023. The study was conducted with 70 pregnant women, 35 in the experimental group and 35 in the control group.“Personal Information Form, Female Sexual Function Index (FSFI), International Consultation on Incontinence Questionnaire‐Female Lower Urinary Tract Symptoms Long Form (ICIQ-FLUTS LF), Mid-Term Evaluation Form, Birth Process Followup Form and Pelvic Floor Muscle Exercise Follow-up Form”were used to collect the data. Data collection forms were applied to both groups between at 18-20 weeks of gestation, 26 weeks of gestation, 32 weeks of gestation and 3-7 days after birth. In addition to routine care practices, the experimental group was trained between 18-20th week of pregnancy with a training booklet titled“Sexual Life and Pelvic Floor Health During Pregnancy”created by the researcher and a training video on the application of pelvic floor muscle exercise. Pelvic floor muscle exercises were applied to pregnant women for 12 weeks starting from the 20th week of gestation. To the pregnant women in the control group, only data collection forms were applied and routine care practices were performed. Results: The experimental and control groups were similar in terms of socio-demographic, general health characteristics, obstetric and gynecological characteristics (p>0.05).