Yenilikçiliğin yerel dinamikleri, İstanbul metropoliten alanında ilaç sektörünün değerlendirilmesi
Local dynamics of innovation, evaluation of pharmaceutical sector in Istanbul metropolitan area
  1. Tez No: 251144
  2. Yazar: BURCU ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Tüm dünyada yaşanan küreselleşme sürecinin yarattığı yeni dinamikler çerçevesinde yerel, bölge ve kentlerin sahip oldukları avantajlar doğrultusunda yeni ekonomik düzende küresel ağlar üzerinden işleyen yeni bir analiz birimi olarak ortaya çıkmıştır. Bu yeni birimler, mevcut potansiyel ve avantajları değerlendirmenin ötesinde, küreselleşme ile sürekli değişen ekonomik yapıya entegre olabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için, küreselleşmenin ön plana çıkardığı katma değeri yüksek ve ileri teknolojili sektörleri geliştirmek üzere sorumluluk alanları edinmişlerdir. Bu sorumluluklardan biri de, bu stratejik sektörlerin sürekli yenilik yapabilmeleri için yenilikçiliğe yönelik ortamı organize etmek ve desteklemektir. Çünkü küresel ekonomiye bağlanabilmenin en önemli yolu sürekli değişen taleplere hızlı cevap verebilmek ve sürekli yenilik yapabilmektir. Yeniliği ise tek bir firmanın değil, bir bölgede yer alan firmaların toplamında gerçekleştirilebilmesi, bir bölgeyi ekonomik sistemde başarılı kılacaktır. Zaten yerel ve bölgesel yönetimlerin ortam düzenleyici görevi de bu önemden kaynaklanmaktadır.Yeni ekonomik düzende yüksek teknolojili ve dünya ticaretine katkısı en büyük stratejik sektörlerden biri de biyoteknoloji ve ilaç sektörüdür. Bugün dünya üzerinde yer alan pek çok ilaç/biyoteknoloji kümesi, yenilikçi bölgeler kapsamında literatürde yerini bulmakta ve bölgelerin bu yerel avantajı kullanmaları ile rekabette ön sıralarda yer almalarını ve küresel ekonomik sistemde yer edinmelerini sağlamaktadır.Türkiye ise, ilaç üretimi konusunda Dünya Sağlık Örgütü'nün standartlarında üretim yapan 35 ülkeden biri olup, dünya pazarında 2005 yılında 10. sırayı almıştır. Ayrıca DPT ve TUBİTAK, TUSİAD gibi kurumlar tarafından bilgi çağında geliştirilmesi öngörülen öncelikli sektörlerden biri olarak değerlendirilmektedir.İlaç firmalarının mekansal yer seçimleri açısından TUİK (2002) ve TOBB (2008) kayıtlarına göre, Türkiye'de ilaç sektörünün esas olarak İstanbul'da yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Ancak sektörün yenilikçilik durumu, yenilikçilik için gerekli yerel ortamın varlığı ve ulusal-bölgesel yönetimlerce sağlanması gerekli altyapı eksiklerinin ve müdahalelerin neler olduğu/olabileceği henüz araştırılmamıştır. Bu çerçevede İstanbul Metropolü'nün küresel sistemdeki konumunu güçlendirmesi ve ülke refahına katkı açısından stratejik öneme ve gelişme potansiyeline sahip olan ilaç sektörüne ilişkin analiz ve değerlendirmeler, bu tez çalışmasında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The dynamics of the globalization process in the whole world caused the decreasing role of the significance of national governments and encouraged the local areas to act in the global networks by means of local advantages in the new economic milieu. These new local units take the responsibility to increase their technological level and their ?added value? in order to integrate into the global world system. One of these responsibilities is, to build up and organize the proper milieu for innovation. Because, the most important way to integrate to the globalizing economy is replying as fast as possible to the demands that continuously altering and changing. Unless if not only the one but all the firms in the region contribute to these innovation, that region will not be successful in the economic system. Local and regional administrations are playing significant roles in this point.One of the most attributer sectors to the world trade and technology is biotechnology and pharmaceutical sector. Today, so many biotechnology/ pharmaceutical clusters are considered as innovative regions in the literature and are playing an important role for regions to be successful in the harsh competition and global economic structure which are using the this local advantage.Turkey is one of 35 countries that is producing compatible drugs with the World Health Organization?s standards and takes a place at 10th line in the global market in 2005.Besides this sector is evaluated as one of the ?primary sector that must be developed in the information age? by actors such as State Planning Organization (DPT),The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBİTAK) and Turkish Industrialists? and Businessmen?s Association (TUSIAD).According to the records of Turkish Statistical Institute (TUIK, 2002) and Turkish Union of Chambers and Commodity Exchangers (TOBB, 2008) pharmaceutical sector is mostly agglomerated in Istanbul as a local area. But the subjects as innovation status of the sector, proper conditions for innovation, and the possible ways of supports for national/regional managements are not researched yet. In this context, strengthening the position of Istanbul Metropolis in the global system and analyzing the pharmaceutical sector that has a strategic significance for the wealth of country is at vital importance.