İki taraflı üreter tıkanıklığı oluşturulan sıçanlarda Desferrioksamin'in böbrek fizyopatolojisine etkileri
The Pathophysiologic effect of desferrioksamine on the renal tissue which rats were made bilateral urethral obstruction
  1. Tez No: 86507
  2. Yazar: ALİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Cerrahi Araştırma Laboratuarında antioksidan bir ajan olan desferrioksamin'in tedavideki rolünü, iki taraflı üreter tıkanıklığı yapılarak üropati oluşturulan Wistar albino cinsi sıçanlarda araştırdık. Her biri yedi sıçandan oluşan üç grup oluşturuldu. Birinci gruptaki deneklerin eter anestezisi altında iki taraflı olarak üreterleri pelvis renalisin hemen altından bağlandı. İkinci gruba da aynı işlem uygulandı fakat işlem sırasında ve 12' ci saatte lOOmg/kg.dozunda desferrioksamin kas içine verildi. Üçüncü grupta bir işlem yapılmadı. Sıçanlar 24 saat sonra sakrifiye edildi. Serumlarında üre, kreatinin, sodyum ve potasyum değerlerine bakıldı. Serum ve böbrek dokusu MDA tayini için derin dondurucuda saklandı. Histopatolojik inceleme için diğer böbrek kullanıldı. Işık mikroskopisinde hematoksilen-eozinle boyanan böbrek dokuları incelendi. Serum MDA değerleri birinci, ikinci ve üçüncü gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu ( p>0.05). İkinci grubun doku MDA değerleri, birinci ve üçüncü gruba göre anlamlı şekilde düşüktü ( p< 0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY We investigated the role of the desferoxamine, an antioxidant agent, on the uretheral obstruction in Wistar albino rats which created uropathia as both urethers were ligated in Surgical Research Laboratory of Trakya University, School of Medicine. Rats were divided into three groups which includes seven rats. Both urethers were ligated below the pelvis renalis under the ether anesthesia in the first group. The same procedure was applied and additionally 100 mg/kg desferoxamine was injected intramuscularly during the operation and 12 hours after the operation in the second group. Third group was control group, therefore no procedure was applied. 24 hours after the operations all rats were sacrificed. Serum level of urea, creatinin, sodium and potassium were measured in all rats. Serum and renal tissue were kept in a deep freeze to determine the level of MDA. Other kidneys were used for histopathological examinations. Renal sections were stained with Haemotoxylene-Eosin and examined under light microscope. There was no significant difference at serum levels of MDA between all groups (p>0.05).