Ortaöğretimde uygulamalı öğrenme etkinliklerinin uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilebilme durumunun öğretmen görüşleriyle incelenmesi (Moda tasarımı teknolojileri örneği)
Investigation of the realization of applied learning activities through distance education in secondary education with teachers' views (Fashion design technologies example)
- Tez No: 865080
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uzaktan eğitim, öğrenme öğretme faaliyetlerini farklı ortamlarda bulunan eğitimci ve öğrencinin, posta hizmetleri ve iletişim teknolojileri ile gerçekleştirebildikleri bir eğitim sistemi modelidir. Türkiye'de uzaktan eğitim faaliyetleri pandemi şartlarında ve doğal afet gibi durumlarda sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Ortaöğretimde uygulamalı öğrenme etkinliklerinin uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilebilme durumunun öğretmen görüşleriyle incelenmesinin (moda tasarımı teknolojileri örneği) amaçlandığı bu çalışma tarama modeline dayalı bir araştırmadır. Çalışmada moda tasarımı teknolojileri öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik görüşlerine ilişkin veriler, Ağır (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ve uygulamalı derslerin uzaktan eğitimine yönelik ifadelerden oluşan, araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak düzenlenen ölçek ile elde edilmiştir. Araştırma verileri MEB'e bağlı ortaöğretim kurumlarında görev yapan 162 moda tasarımı teknolojileri öğretmenlerinin cevaplarından oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin SPSS 24.0 paket programı aracılığıyla tanımlayıcı ve ilişki belirmeye yönelik istatistiksel analizleri yapılmıştır. Araştırmada katılımcıların belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Katılımcıların verdiği cevaplar doğrultusunda uzaktan eğitimin istenildiği kadar tekrar edilebilme esnekliği sağlaması, zaman ve mekân sınırlamasının olmaması ve fırsat eşitliğinin sağlanması gibi etkenlerden dolayı avantajlı; yüz yüze eğitime göre öğrenmenin anti-sosyal olması, eğitim ortamının ve öğrenci uygulamalarının kontrolünün zor olması gibi nedenlerden dolayı da dezavantajlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distance education is an education system model in which educators and students in different environments can carry out learning and teaching activities through postal services and communication technologies. In Turkey, distance education activities have become frequently used in pandemic conditions and natural disasters. This study, which aims to examine the realization of applied learning activities in secondary education through distance education with the opinions of teachers (fashion design technologies example), is a research based on the survey model. In the study, the data on the opinions of fashion design technologies teachers towards distance education were obtained with the“Distance Education Attitude Scale”developed by Ağır (2007) and a scale consisting of statements about distance education of applied courses, which was organized by the researcher by taking expert opinions. The research data consisted of the responses of 162 fashion design technologies teachers working in secondary education institutions affiliated to MoNE. The data obtained from the research were statistically analyzed for descriptive and relationship determination through SPSS 24.0 package program. In the study, easily accessible case sampling, which is one of the non-random sampling methods, was used to determine the participants. In line with the answers given by the participants, it was concluded that distance education is advantageous due to factors such as providing the flexibility to be repeated as many times as desired, not having time and space limitations and providing equal opportunity; and disadvantageous due to reasons such as anti-social learning, difficult control of the educational environment and student practices compared to face-to-face education