The impact of migration on the economic development of Türkiye
Göçün Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına etkisi
  1. Tez No: 865117
  2. Yazar: EMİNE GÜLŞAH SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOMRİS AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana devam eden Suriye'den Türkiye'ye göç, Türkiye'nin kalkınmasına yansımaları açısından oldukça önemli bir olgudur. Suriye'ye komşu ülke olarak Türkiye, güvenlik ve ekonomik fırsat arayışında olan Suriyeli göçmenler için önemli bir varış noktası haline gelmiştir. Dünya genelinde yaklaşık 4 milyon kişiyle, dünyanın zorla yerinden edilen en büyük göçmen nüfuslarından birini barındıran Türkiye, bu denli büyük göç dalgasından siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan büyük ölçüde etkilenmektedir. Tezimin amacı, Suriyeli göçmenlerin Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına etkisini analiz etmektir. Bu kapsamda, Suriyeli göçmenlerin ekonomik büyüme, eğitim ve sağlık alanlarındaki durumları daha önce yapılan akademik çalışmaların sonuçları ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından resmi olarak yayımlanan istatistiki raporların yer aldığı ikincil veriler aracılığıyla bütüncül olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Syrian immigration to Türkiye since the beginning of the Syrian civil war in 2011 is a highly crucial phenomenon in terms of its reflections on the development of Türkiye. As a neighboring country to Syria, Türkiye has become a leading destination country for Syrian migrants pursuing safety, security, and economic opportunities. Being home to one of the largest migrant populations that are forcibly displaced on the globe, with approximately 4 million people, Türkiye has been influenced politically, economically, socially, and culturally to a large extent by such a massive immigration wave. The objective of my dissertation is to analyze the influences that the Syrian immigrants have on the economic development of Türkiye. To this end, the Syrian immigrants' statuses in the realms of economic growth, education, and health were examined holistically by means of secondary data including the results of the academic studies conducted previously and statistical reports released officially by relevant institutions and organizations.