Türkiye'nin kamu diplomasisi paradigmaları kırılmalar ve değişim
Public diplomacy paradigms of Turkey breakages and alteration
  1. Tez No: 865145
  2. Yazar: HATİCE BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez çalışmasında devletlerin uluslararası kamuoyları ile iletişiminin önemi üzerine yapılanan kamu diplomasisi konusu ele alınmıştır. Bu çalışma zamanın değişen ihtiyaçları doğrultusunda uluslararası bir iletişim metodu olarak uygulanan kamu diplomasisinin ülkemizdeki literatürüne katkı sağlamak amacını taşımaktadır. Kamu diplomasisi konusu, postpozivist kuram dâhilinde inşaacı yaklaşım ve enformasyon çağı yaklaşımından hareketle kitle iletişim araçlarının imkânları ve hegemonya çerçevesinde incelenmektedir. Bu minvalde Türk dış politikasında 2001-2018 yılları arasında kamu diplomasisi olarak nitelendirilen politikaların değişimi ve değişimi tetikleyen nedenleri ve mevcut durumu dokümantasyon yöntemi ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of public diplomacy, which is based on the importance of states' communication with international public opinion, is discussed. This study aims to contribute to the literature of public diplomacy in our country, which is applied as an international communication method in line with the changing needs of the time. The subject of public diplomacy is examined within the framework of the possibilities of the mass media and hegemony, starting from the constructivist approach and the information age approach within the postposivist theory. In this respect, the change of policies, which are described as public diplomacy in Turkish foreign policy between 2001-2018, and the reasons that triggered the change and the current situation are examined with the documentation method.