Bakır-benzoimidazol anilin komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve alkol oksidasyonu üzerindeki katalitik etkinliklerinin araştırılması
Synthesis, characterization, and investigation of the catalytic activities of copper-benzimidazole aniline complexes in alcohol oxidation
  1. Tez No: 865144
  2. Yazar: KARYA KANMAZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Katalizörler, endüstride geniş kullanım alanlarına sahip olan ve genellikle yapısında bir geçiş metali taşıyan bileşiklerdir. Bu bileşiklerin yapıları hedef ürünün daha verimli ve daha ekonomik olarak elde edilmesi amacıyla, farklı elektronik ve yapısal düzenlemeler ile tasarlanabilmektedir. Katalizörle ilerleyen reaksiyonlarda, daha az enerji, zaman ve maliyet gibi pek çok avantaj da beraberinde gelmektedir. Alkollerin oksidasyonu reaksiyonlarından pek çok alanda ara ürün ya da başlangıç maddesi olarak gereken aldehit, keton ya da karboksilik asitlerin elde edilmesi amacıyla geniş çapta yararlanılmaktadır. Benzimidazoller, kimyasal dayanıklılıkları ve biyolojik aktiviteleriyle son yıllarda fazlasıyla ilgi çekmektedir. Aynı zamanda, bu bileşikler metaller ile kolay bağlanabilme, yüksek stabilite, düşük toksisite gibi özelliklerinden dolayı endüstride oldukça önemli bir yere sahiptir. Sunulan tez çalışmasında, 2-(1-etil-1H-benzo[d]imidazol-2-il)anilin (Ligant-1), 2-(1-(4-bromobenzil)-1H-benzo[d]imidazol-2-il)anilin (Ligant-2), 2-(1-(4-metillbenzil)-1H-benzo[d]imidazol-2-il)anilin (Ligant-3) bileşikleri ve bu bileşiklerin bakır kompleksleri sentezlenerek, yapıları başlıca X-Işınları Tek Kristal, Kızılötesi, Nükleer Manyetik Rezonans, UV-Gör Spektroskopileri, Elementel Analiz ve Manyetik Duyarlılık yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Ardından, bu komplekslerin katalitik etkinlikleri, çeşitli primer ve sekonder alkollerin oksidasyon reaksiyonları üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Catalysts are compounds that have a wide range of uses in industry and usually contain a transition metal in their structure. The structures of these compounds can be designed with different electronic and structural arrangements in order to obtain the target product more efficiently and more economically. Reactions proceeding with a catalyst have many advantages, such as less energy, time and cost.Alcohol oxidation reactions are widely used in many fields to obtain aldehydes, ketones or carboxylic acids required as intermediate products or starting materials. Benzimidazoles have attracted much attention in recent years with their chemical stability and biological activities. At the same time, these compounds have a very important place in the industry due to their properties such as easy bonding with metals, high stability and low toxicity. Within the scope of the presented thesis, 2-(1-ethyl-1H-benzo[d]imidazol-2-yl)aniline (Ligant-1), 2-(1-(4-bromobenzyl)-1H-benzo[d]imidazol-2 -yl)aniline (Ligant-2), 2-(1-(4-methylbenzyl)-1H-benzo[d]imidazol-2-yl)aniline (Ligant-3) compounds and their copper complexes were synthesized. Molecular structures of synthesized compounds were elucidated mainly by Single Crystal X-Ray Diffraction Spectroscopy, Elemental Analysis, Infrared Spectroscopy, Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy, UV- Vis Spectroscopy and Magnetic Susceptibility methods. Subsequently, the catalytic activities of these complexes were tested on the oxidation reactions of various primary and secondary alcohols.