Architectural appraisal and current condition assessment of Ottoman minarets in İstanbul
Mimari değerlendirme ve mevcut durum İstanbul'da oOsmanlı minarelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 865170
  2. Yazar: ATYAF AKRAM AHMED AL-DOORI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYKUT ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Minareler, İslam'ı karakterize eden en önemli anıtlardan biri olarak kabul edilir. refahına katkıda bulunan mimari. Tarihsel çalışmalara göre, fikir Minareler İslam'dan önce ortaya çıkmış, İslam döneminde minareler yaygınlaşmış ve şekilleri, Bir çağdan diğerine geliştirilen tasarım yöntemleri ve inşaat yöntemleri, özellikle Selçuklu, Fatımi, Memluk ve Osmanlı dönemlerinde. En estetik ve en ünlü Minareler kalem şekli, zarif gövdesi ve yüksek yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Vadesi dolmuş zamanın etkisi, hava durumu faktörleri, iklimsel etkiler ve doğal afetler gibi Depremler nedeniyle bu minareler biyolojik ve biyolojik olarak büyük hasarlara maruz kalıyor. yapısal hasar. Dolayısıyla bu çalışma, İstanbul'daki Osmanlı minarelerinin değerlendirilmesiyle ilgilidir. İstanbul minarelerin şehri. 10 ünlü isim için keşif çalışması yapıldı İstanbul ilindeki minarelerin hasarları yapısal ve yapısal açıdan değerlendirildi. biyolojik bakış açısı. Sonuçlara göre iyileştirici çözümler de önerildi. Minarelerin mevcut durumlarını değerlendirmeye yönelik keşifsel bir çalışma.
Özet (Çeviri)
Minarets are considered one of the most prominent monuments that characterize Islamic architecture, which contributed to its prosperity. According to historical studies, the idea of minarets arose before Islam, and in the Islamic period, minarets spread, and their shapes, design methods, and methods of construction developed from one era to another, especially in the Seljuk, Fatimid, Mamluk, and Ottoman eras. The most aesthetic and most famous minarets, they are distinguished by their pencil shape, graceful body, and high height. Due to the influence of time, weather factors, climatic effects, and natural disasters such as earthquakes, these minarets are exposed to great damage, represented by biological and structural damage. Therefore, this study is concerned with evaluating the Ottoman minarets in the city of Istanbul, being the city of minarets. A reconnaissance study was conducted for ten famous minarets in the city of Istanbul, and their damage was assessed from a structural and biological standpoint. Remedial solutions were also proposed according to the results of the exploratory study to evaluate the current conditions of the minarets.