ÇOMU-ZLAR koleksiyonundaki yarı sucul-sucul amfibi ve sürüngen örneklerinin DNA barkod veri tabanının oluşturulması
Creating a DNA barcode database of semi aquatic-aquatic amphibian and reptile specimens in the ÇOMU-ZLAR collection
  1. Tez No: 865179
  2. Yazar: ULVİ KEREM GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK, PROF. DR. EMRE KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, ÇOMU-ZLAR koleksiyonunda %70 etanol ve %4'lük formalin solüsyonunda muhafaza edilen sucul ve yarı sucul 17 amfibi ve 5 sürüngen türüne ait toplam 251 örneğin DNA barkodlama çalışması yapılmıştır. Mitokondriyal DNA'da bulunan sitokrom oksidaz alt ünite I (COI) bölgeleri, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği kullanılarak amplifiye edilmiş ve Sanger dizi analizleri gerçekleştirilmiştir. Dizi analizi sonuçları, uluslararası veri bankaları ile karşılaştırılarak bazı türler için Türkiye'den ilk kez elde edilmiş veriler bu veri tabanlarına işlenmiştir. Çalışmada kullanılan örneklerin dokularının bu solüsyonlar içerisinde saklanması sırasında meydana gelen değişimlerin DNA izolasyonu ve dizileme çalışmalarına olan etkileri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda tamamı Türkiye'deki çeşitli projeler kapsamında 2003-2021 yılları arasında toplanmış ve %70 etanol ve %4 formalin solüsyonu içerisinde saklanmakta olan 2 sınıf (classis), 4 takım (ordo), 9 aileden (familia) toplam 22 türe ait 251 örnekten saklama koşullarından en az etkilenmiş olan 84 örneğe ait DNA barkodları oluşturularak uluslararası veri tabanlarına girişleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, DNA barcoding of a total of 251 specimens of 17 aquatic and semi-aquatic amphibian and 5 reptile species preserved in 70% ethanol and 4% formalin solution in the ÇOMU-ZLAR collection was performed. Cytochrome oxidase subunit I (COI) regions in mitochondrial DNA were amplified using polymerase chain reaction (PCR) technique and Sanger sequence analysis was performed. Sequence analysis results were compared with international databases and for some species, the data obtained for the first time from Turkey were entered into these databases. Evaluations were made on the effects of the changes that occurred during the storage of the tissues of the samples used in the study in these solutions on DNA isolation and sequencing studies. As a result of the study, DNA barcodes of 84 of the 251 samples belonging to a total of 22 species from 2 classes (classis), 4 orders (ordo), 9 families (familia), all of which were collected between 2003 and 2021 within the scope of various projects in Turkey and stored in 70% ethanol and 4% formalin solution, which were least affected by storage conditions, were created and entered into international databases.