Kurumuş kan lekesindeki madde konsantrasyonuna bakterilerin etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of bacteria on drug concentration in dried blood stain
- Tez No: 865180
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA MERCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kurumuş kan lekesi yöntemi, minimal düzeyde olması, toplanması, saklanması ve analiz edilmesi yönünden daha pratik olması sebebiyle geleneksel toksikolojik analiz yöntemlerine bir alternatiftir. Kurumuş kan lekesi yöntemi ile yeni doğan taraması, ağır metal tespiti, terapötik ilaçların izlemesi, psikoaktif madde ve metabolitlerinin tespiti, toksikoloji, mikrobiyoloji ve epidemiyolojik çalışmaların yapılabilmesi mümkündür. Kokain keyif verici madde olarak kullanılan, yasa dışı, bağımlılık yapıcı ve uyarıcı bir maddedir. Kokainin tespiti, kan, idrar, ter gibi çeşitli vücut sıvılarından yapılabilmesinin yanı sıra saç, tırnak gibi çeşitli biyolojik materyallerle ve kurumuş kan lekesinden de yapılabilmektedir. Ancak yapılan literatür taramasında ortam koşullarının ve mikroorganizmaların etkisinin kurumuş kan numunesinde tespit edilen madde konsantrasyonları üzerindeki etkisinin henüz araştırılmadığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında kokain ve metabolitlerinin kurumuş kan lekesinden tayinine bakterilerin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, içerisinde kokain, benzoilekgonin ve kokaetilenin bulunduğu sertifikalı referans kan numunesi satın alınmış, kurumuş kan lekesi haline getirilerek farklı bakteri karışımları ile kontamine edilmiş üç farklı ortamda (iç ve dış ortam, poşet), 5 farklı zaman aralığında (1, 7, 14, 21, 28 gün) bekletilerek ardından toksikolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sıvı-sıvı çekitleme yöntemi kullanılarak kokain, benzoilekgonin ve kokaetilenin miktar tayini için sıvı kromatografisi-ardışık kütle spektrometresi (LC-MS/MS) sisteminden faydalanılmıştır. Mikroorganizmaların madde konsantrasyonu üzerindeki etkisini anlamak için numuneler, bakterisiz, bakteri karışımlı, E. coli ve Enterococcus spp. bakterileri ile ayrı ayrı olacak şekilde çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda kokain, benzoilekgonin ve kokaetilen için metanol çözücüsünde 9 noktalı 0,5-50 ng/mL aralığında kalibrasyon grafiği elde edilmiştir (r>0,99). Kokain, benzoilekgonin ve kokaetilen için metanol içerisinde elde edilen tayin limit (LOQ) değerleri 0,1 ng/mL bulunmuştur. Tekrarlanabilirlik çalışmalarında yüzde bağıl standart sapma (%RSD) tüm iç ve dış ortam numunelerinde
Özet (Çeviri)
The dried blood spot method is an alternative to traditional toxicological analysis methods because it is minimal and more practical in terms of collection, storage and analysis. With the dried blood spot method, it is possible to conduct newborn screening, heavy metal detection, monitoring of therapeutic drugs, detection of psychoactive substances and their metabolites, toxicology, microbiology and epidemiological studies. Cocaine is an illegal, addictive and stimulant substance used as a recreational drug. Detection of cocaine can be made from various body fluids such as blood, urine and sweat, as well as from various biological materials such as hair, nails and dried blood spots. However, in the literature review, it was seen that the effect of environmental conditions and microorganisms on the substance concentrations detected in dried blood samples has not yet been investigated. In this thesis study, it was aimed to examine the effect of bacteria on the determination of cocaine and its metabolites from dried blood spots. In the study, a certified reference blood sample containing cocaine, benzoylecgonine and cocaethylene was purchased, turned into a dried blood spot and contaminated with different bacterial mixtures, in three different environments (indoor and outdoor environment, bags), at 5 different time intervals (1, 7, 14, 21, 28 days) and then toxicological analyzes were performed. In the study, liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) system was used for the quantification of cocaine, benzoylecgonine and cocaethylene using the liquid-liquid extraction method. In order to understand the effect of bacteria on the substance concentration, samples were studied separately, without bacteria, with bacterial mixture, and with E. coli and Enterococcus spp.. In the studies conducted, a 9-point calibration graph in the range of 0,5-50 ng/mL was obtained for cocaine, benzoylecgonine and cocaethylene in methanol solvent (r>0,99). The limit of detection (LOQ) values obtained in methanol for cocaine, benzoylecgonine and cocaethylene were found to be 0.1 ng/mL. In repeatability studies, percent relative standard deviation (RSD%) was obtained as