Hakkâri merkez ve Çukurca ilçesinde yetişen makromantarlar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in Hakkâri city center and Çukurca district
- Tez No: 865193
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu çalışma Hakkâri merkez ve Çukurca ilçesi sınırları içerisinde kendiliğinden yetişen ve 2020-2022 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucu toplanan makromantar örnekleri üzerinde yapılmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar taksonlarının yetişme yerlerinde renkli fotoğrafları çekilip bu mantarların ekolojik ve morfolojik özellikleri ile yörede yaşayan halkın makromantarlar hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Gerçekleştirilen arazi ve laboratuvar çalışmaları neticesinde tayinleri yapılan örneklerin Dothideomycetes, Leotiomycetes, Orbiliomycetes, Pezizomycetes, Sordariomycetes, Agaricomycetes ve Tremellomycetes sınıflarına ait 17 takım, 74 familya ve 155 cins içerisinde dağılım gösteren toplam 370 makromantar türü olduğu tespit edilmiştir. Bunların 79'u yenen, 254'ü yenmeyen, 37'si ise zehirli olarak belirlenmiştir. Ayrıca 18 makromantar türü ilk defa bu çalışma ile tespit edilerek ülkemiz mikotasına yeni kayıt olarak ilave edilmiştir. Bunlar; Pterulicium gracile, Lindtneria trachyspora, Bisporella pallescen, Discina fastigiata, Entoloma phaeocyathum, Flammulaster carpophilus, Hemimycena hirsuta, Lachnella alboviolascens, Mycena arcangeliana, Mycena citrinomarginata, Mycoacia livida, Cyathicula amenti, Pyrenopeziza baraliana, Mollisia rosae, Pyrenopeziza atrata, Pachyella adnata, Clavaria falcata ve Ascobolus lignatilis'tir. Teşhis edilen makromantar türlerinin sistematikleri, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikler, yayılışları ve yeni kayıt türlerin tanımlamaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on macrofungal samples that grew spontaneously within the borders of Hakkâri center and Çukurca district and were collected as a result of field studies conducted between 2020-2022. Colorful photographs of the mushroom taxa collected during the field studies were taken in their growing areas, and the ecological and morphological characteristics of these mushrooms and the knowledge of the local people about macrofungi were recorded. As a result of the field and laboratory studies carried out, it was determined that the samples were determined to be a total of 370 macrofungal species distributed in 17 orders, 74 families and 155 genera belonging to the Dothideomycetes, Leotiomycetes, Orbiliomycetes, Pezizomycetes, Sordariomycetes, Agaricomycetes and Tremellomycetes classes. 79 of them were determined as edible, 254 as inedible and 37 as poisonous. Additionally, 18 macrofungi species were newly identified in this study, contributing as new records to the mycota of our country. These include; Pterulicium gracile, Lindtneria trachyspora, Bisporella pallescen, Discina fastigiata, Entoloma phaeocyathum, Flammulaster carpophilus, Hemimycena hirsuta, Lachnella alboviolascens, Mycena arcangeliana, Mycena citrinomarginata, Mycoacia livida, Cyathicula amenti, Pyrenopeziza baraliana, Mollisia rosae, Pyrenopeziza atrata, Pachyella adnata, Clavaria falcata and Ascobolus lignatilis. Systematics of the identified macrofungal species, basidiocarp, ascocarp and spore photographs, other characteristics, distribution and descriptions of new recorded species are presented.