Yaban mersini meyvesinin kurutulmasında kütle transfer katsayıları ve bazı kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of mass transfer coefficients and some quality parameters of blueberries
  1. Tez No: 865194
  2. Yazar: VECİHA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SARIMEŞELİ PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, infrared ışınları kullanılarak tasarlanmış bir kurutucuda taze yaban mersini meyvesinin kurutulması prosesinde kurutma gücünün, kuruma süresi, kuruma hızı ve kinetiği üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca aynı şartlar altında rehidrasyon kapasitesi ve renk değişimi olmak üzere bazı kalite paremetrelerinin değişimi de araştırılmıştır. Yapılan tüm incelemeler 250, 300, 350, 400 ve 500 W olmak üzere 5 farklı infrared kurutma gücü değerlerinde gerçekleştirilmiş olup numunelerdeki nem değerleri %10 (±1) düzeyine ininceye kadar kurutma işlemine devam edilmiştir. Sonuçta numunelerin kuruma sürelerinin 50-275 dk arasında farklılık gösterdiği görülmüştür. Bununla birlikte infrared kurutma gücü artıkça kuruma hızında, dolayısıyla etkin difüzyon katsayılarında artış, örnek miktarı artırıldığında ise kuruma hızında ve difüzyon hızında azalma kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of drying power on drying time, rate, and kinetics were examined using an infrared dryer designed for drying fresh blueberries. Additionally, under the same conditions, changes in certain quality parameters such as rehydration capacity and color change were also investigated. All examinations were conducted at five different infrared drying power levels: 250, 300, 350, 400, and 500 watts. The drying process was continued until the moisture content of the samples was reduced to 10% (±1). The results showed that the drying times of the samples varied between 50-275 minutes. Moreover, as the infrared drying power increased, there was an increase in the drying rate and consequently in the effective diffusion coefficients. Conversely, an increase in the sample quantity resulted in a decrease in both the drying rate and diffusion rate.