Umblikal kord kanında lenfosit subpopülasyonları ve progenitör hücre düzeyleri
Umbilical cord blood lymphocyte subpopulations and progenitor cell
- Tez No: 86520
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Primer immün yetmezliklerin, intrauterin enfeksiyonların ve konjenital hematolojik bozukluklann erken tanısı için, kord kanındaki immün sistem hücrelerinin normal referans değerlerinin bilinmesi büyük önem taşır. Kord kanı ayrıca, son yıllarda artan sıklıkla kemik ilik transplantasyonlarında kullanılması ile de gündemdedir. Bu çalışma, kord kanındaki lenfosit subpopülasyonlan ve CD34+ kök hücrelerinin rölatif oranlarını ve mutlak sayılarım belirlemek amacıyla, normal bir gestasyonu takiben dünyaya gelen 16' sı kız, 17'si erkek toplam 33 full-term yenidoğan bebekten alınan kord kam örneklerinde yapıldı. Lenfosit subpopülasyon ve kök hücre oranlan flow cytometry ile saptandı. Değerler, erişkin periferik venöz kam ve kemik iliği örnekleriyle karşılaştırıldı. Kord kanında T hücre, T sitotoksik hücre ve LGL oranlan erişkin periferik kanına oranla daha düşük; total B hücre ve T hücre Helper/Suppressor oranlan ise daha yüksek saptandı (p < 0.05). Total lenfosit, T helper ve NK hücre oranlan açısından kord kam ve erişkin periferik kan arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı. Kord kam beyaz küre sayılannın yüksekliğinden dolayı, LGL'ler hariç bütün lenfosit subpopülasyon mutlak sayılan, erişkin örneklerine oranla daha yüksek saptandı (p < 0.001). Kord kanındaki CD34+ kök hücre oram da, erişkin kemik iliği örneklerine oranla daha yüksek değerde saptandı (p < 0.05). Sonuç olarak; umblikal kord kam lenfosit ve lenfosit subpopülasyonlan, erişkin periferik venöz kanıyla, kord kam kök hücreleri ise erişkin kemik iliğiyle sayı ve orantısal olarak farklılıklar içermektedir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Umbilical Cord Blood Lymphocyte Subpopulations and Progenitor Cell Levels It is important to know the reference values of cord blood immun system cells for early diagnosis of intrauterin infections, primary immun deficiencies and congenital haematologic disorders. Nowadays, cord blood is being used for bone marrow transplantations in increasing frequency. This study was performed to determine the relative ratios and the number of the lymphocyte subpopulations and CD34+ stem cells of cord blood, collected from 33 newborn, of whom 16 is female and 17 is male, with full term normal gestations. Lymphocyte subpopulations and stem cell ratios were detected by flow cytometric analysis. The results were compared with the adult peripheral venous blood and bone marrow samples. While the percentage of T cells, cytotoxic T cells and LGL was decreased in cord blood compared to adult peripheral samples, the percentage of total B cells and the T-cell Helper/Suppressor ratio were increased (p < 0.05). No statistical difference was detected regarding total T cell, T helper cell and NK cell ratios between adult peripheral and cord blood. Because of the increased number of white blood cells in cord bloods, all absolute counts for each lymphocyte subpopulation, but LGL, were higher in cord blood than those found in adults (p < 0.001). Cord blood CD34+ stem cell ratio was also detected higher than the adult bone marrow level (p < 0.05). We conclude that umbilical cord blood lymphocytes and lymphocyte subpopulations differ from that of adult peripheral venous blood, and cord blood stem cells differ from that of adult bone marrow in number and percentage. 45