Erken puberteli kız olgularda intravenöz ve subkutan gonadotropin salgılatıcı hormon uyarı test sonuçları
Results of intravenous and subcutaneous gonadotropin releasing hormone stimulation tests in girls with early puberty
- Tez No: 86519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KAÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET ERKEN PUBERTE'Lİ KIZ OLGULARDA İNTRAVENÖZ VE SUBKUTAN GONADOTROPIN SALGILATICI HORMON UYARI TEST SONUÇLARI Bu çalışma erken puberte ön tanısıyla takip edilen olgularda GSH uyarı testinin klinik ve radyolojik bulgularla uyumluluğunu araştırmak, intravenöz ve subkutan GSH uyarı testleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Erken puberte ön tanısı ile takip edilen ve daha önce intravenöz GSH testi yapılmış olan ve 3.02 + 2.39 yaşlarındaki 16 kız olgunun 10'unda subkutan GSH testi uygulandı. Bütün olguların pubertal evreleri, kemik yaşları ve pelvik ultrasonografi ile uterus, over ve endometrium ölçüleri saptandı. Olgularımızda aşırı boy büyümesi ve bir olgu hariç diğer olgularda kemik yaşı ilerlemesi saptanmadı. Her iki test sonrası FSH değerleri LH değerlerinden yüksek bulundu. Ortalama tepe-LH değerleri İV-GSH testinde 30.dk.'da (%75) ve 60.dk.'da (%25), SK-GSH testinde ise 40.dk.'da(%70) ve 30.dk.'da (%30) saptandı. İntravenöz 30dk. ile 60dk. ve subkutan 30dk. ile 40dk. ortalama LH değerleri arasında önemli fark bulunmadı ve aralarında kuvvetli bir ilişki tespit edildi (sırasıyla: p>0.05, r:0.878; p0.05, r:0.960; p0.05, r:0.659; p0.05,r:0.620; p>0.05). Sonuç olarak; Erken puberte nedeni ile başvuran olgularda GEP tanısında ve GEP tedavi yeterliliğinin değerlendirilmesinde klinik ve laboratuar bulguları ile birlikte 30 veya 40dk. tek örnekli yada 30 ve 40dk. çift örnekli subkutan GSH testinin gerektiğinde intravenöz GSH testi yapılmak suretiyle kullanılabileceği kanısına varılmıştır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESULTS OF INTRAVENOUS AND SUBCUTANEOUS GONADOTROPIN RELEASING HORMONE STIMULATION TESTS IN GIRLS WITH EARLY PUBERTY. This study was done to investigate the correlation of Gonadotropin Releasing Hormone (GnRH) stimulation test with clinical and radiological findings and to evaluate the relationship between intravenous (İ.V.) and subcutaneous (S.C.) GnRH stimulation tests. Subcutaneous GnRH test was performed on 16 girls (mean age 3.02 ± 2.39 years) who had experienced an intravenous GnRH test and had been followed up with the diagnosis of early puberty. All the patients were evaluated for the pubertal stages, skeletal ages and sizes of the ovaries, endometrium and uterus were determined by ultrasonography. None of the patients had an excessive increase in heigth and progression in the skelatal ages was not detected in any patients but one. In both tests, Follicle Stimulating Hormone (FSH) results were higher than Luteinising Hormone (LH) results. Mean peak LH values were found at the 30th (%75) and 60th (%25) minutes in İ.V. GnRH test and at the 40th (%70) and 30th (%30) minutes in S.C. GnRH test. No significant difference was found between the mean LH levels at the 30th and 60th minutes (p>0.05) with a strong correlation (r:0.878, p0.05) with a strong correlation (r:0.960, p0.05) with a strong correlation (r:0.659, p0.05). In conclusion, for the diagnosis and evaluation of the efficacy of treatment in 'central early puberty', single or double sample subcutaneous GnRH test at 30th and 40th minutes can be used together with clinical and laboratory findings, with the use of İ.V. GnRH test if needed. 40