İş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Ağız ve diş sağlığı merkezi çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between job satisfaction and organizational commitment: A research on oral and dental health center employees
- Tez No: 865232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde, iş doyumu ve örgütsel bağlılık gibi kavramlar, çalışanların iş yaşamındaki memnuniyetini ve verimliliğini etkileyen önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Sağlık sektöründe, özellikle de ağız ve diş sağlığı alanında çalışan personellerin iş doyumu ve örgütsel bağlılığı, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve etkinliği açısından kritik öneme sahiptir. Ağız ve diş sağlığı merkezleri hem eğitim hem de klinik uygulama açısından önemli bir role sahiptir ve bu merkezlerde çalışan personelin memnuniyeti hem akademik hem de klinik başarı için kritik öneme sahiptir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı merkezlerinde çalışan personelin iş doyumu ve örgütsel bağlılığı, bu merkezlerin başarısı ve sağlık hizmetlerinin sunumunda etkinliği üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Çünkü sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı, Vakıf Üniversitelerinin ağız ve diş sağlığı merkezi (ADSM) çalışanlarının iş doyumu ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda, çalışanların iş doyumu düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi anlamak, ağız ve diş sağlığı alanında çalışan profesyonellerin iş doyumu düzeylerinin kurumsal yapıya duydukları bağlılığı nasıl etkilediğini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak araştırma örnekleminin demografik özelliklerinin frekans ve yüzde dağılımları tespit edilmiştir. İkinci aşamada, iş doyumu ve örgütsel bağlılıkla ilgili önermelerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri analiz edilmiştir. Üçüncü aşamada, iki örneklem grubu arasında ortalamalar açısından fark olup olmadığını belirlemek amacıyla“t testi”ve ikiden çok örneklem arasında ortalamalar açısından fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla“Anova Testi”uygulanmıştır. Dördüncü aşamada ise, iş doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki doğrusal ilişkiyi test etmek için, varsa bu ilişkinin derecesini ölçmek ve iş doyumunun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini saptamak amacıyla regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, concepts such as job satisfaction and organizational commitment are among the important factors that affect the satisfaction and productivity of employees in business life. Job satisfaction and organizational commitment of personnel working in the health sector, especially in the field of oral and dental health, are critical for the quality and effectiveness of health services. Oral and dental health centers have an important role in terms of both education and clinical practice, and the satisfaction of the staff working in these centers is critical for both academic and clinical success. In addition, it has a direct impact on the job satisfaction and organizational commitment of the personnel working in oral and dental health centers, the success of these centers and their effectiveness in the delivery of health services. Because a healthy oral and dental health is an integral part of general health. The aim of this study is to examine the relationship between job satisfaction and organizational commitment of the employees of the oral and dental health centers (ADSM) of Foundation Universities. In this context, it is aimed to understand the relationship between employees' job satisfaction levels and organizational commitment levels, and to determine how the job satisfaction levels of professionals working in the field of oral and dental health affect their commitment to the corporate structure. In this context, firstly, the frequency and percentage distributions of the demographic characteristics of the research sample were determined. In the second stage, the arithmetic mean and standard deviation values of the propositions related to job satisfaction and organizational commitment were analyzed. In the third stage,“t test”was applied to determine whether there was a difference between the two sample groups in terms of averages, and“Anova Test”was applied to determine whether there was a difference between more than two samples in terms of averages. In the fourth stage, regression analysis was performed to test the linear relationship between job satisfaction and organizational commitment, to measure the degree of this relationship, if any, and to determine the effect of job satisfaction on organizational commitment.