Çocukluk çağı zehirlenme olgularının analizi
Analysis of childhood poisonings
- Tez No: 86524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ANAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET ÇOCUKLUK ÇAĞ! ZEHİRLENME OLGULARININ ANALİZİ Giriş: Türkiye'de görülen çocukluk çağı zehirlenmelerinin nedenleri, tedavisi ve klinik süreci hakkında geçerli ve sistematik bir bilgi yoktur. Bu yüzden DEÜ'nin çocuk acil servisinde görülen tüm çocukluk çağı zehirlenme olguları 16 ay boyunca incelenmiştir. Yöntemler: Bu çalışma 1998 yılı ve 1999 yılının ilk 4 ayı içinde çocuk acil servisine getirilen tüm zehirlenme olgularını kapsamaktadır. Yapılan çalışmada elde edilen veriler Data Base programına yüklenmiştir. Bu program demografik, zaman, zehirlenme şekli, çocukların yaşı, zehirlenmeye yol açan madde, semptomlar, tedavi, hastaneye giriş-çıkış ve sonuç bölümlerini içermektedir. Bulgular: Çocuk acil servisine 199 zehirlenme olgusu başvurmuştur (131 kız, 68 erkek). Olguların çoğunluğunu kaza sonucu oluşan zehirlenmelerin oluşturduğu (% 63.8) ve intihar amaçlı zehirlenmelerin 12-17 yaşlar arasında daha belirgin biçimde görüldüğü; ayrıca intihar girişimlerinin kızlarda daha sık olduğu saptanmıştır (% 93). Zehirlenme olgularının sıklık sırasıyla, ilaç zehirlenmeleri (% 54.8), gıda zehirlenmeleri (% 13.5) ve gaz zehirlenmeleri (% 8.0) olduğu gözlenmiştir. İlaç zehirlenmelerinde en sık görülen maddeler analjezik-antipiretikler (% 38.4) ve SSS ilaçlarıdır (% 20.8). Tedavide 71 hastada aktif kömür uygulanmıştır (% 36). Mide lavajı, olguların % 35'inde yapılmış ve olguların % 27'sinde hem mide lavajı hem de aktif kömür uygulanmıştır. 32 olgu (% 16) hastaneye yatırılırken 1 hasta da yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştır. Aşırı dozda karbamazepin alımı sonucu bir ölüm olgusuna rastlanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada 199 olgunun yaklaşık olarak yarısı ilaç ile zehirlenmelerdir. Alınan verilere göre çocukların açamayacağı ilaç kutularının kullanılması, ilaçların reçetesiz satılmaması, zehirlenmeye yol açabilecek maddelerin çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması, ailelerin eğitilmesi, gıda madeleri satan işyerlerinin sıkı denetlenmesi, zehirlenme olgularına yaklaşımda acil servis hekimlerinin eğitilmesi ve zehir danışma merkezlerinin çalışma alanlarının genişletilmesi gibi koruyucu önlemlerin alınması sonucuna varılmıştır. İntihar amaçlı zeE^ anmelerde hastalara ve ailelere gerekli psikolojik destek sağlanmalıdır. İntihar asTs: s zehirlenmelerde, adolesan dönemi kızların belirgin fazlalığı göz önüne alır ;ak daha kapsamlı incelemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF CHILDHOOD POISONINGS Background: There is a lack of current systematic information about the causes, management and clinical course of acute childhood poisonings occuring in Turkey. We have therefore conducted a descriptive study of all children presenting with acute poisoning to the pediatric emergency room (ER) of Dokuz Eylul University Hospital during a 16 month period. Methods: This descriptive study included all children with acute poisoning brought to the emergency room during 1998 and first 4 months of 1999. Information stored in the database included demographics, time, route of poisoning, age of children, type of substance, symptoms at emergency room referral, treatment, admission/discharge, and outcome. Results: One hundred and ninety-nine cases of acute childhood poisoning (131 females and 68 males) presented to the emergency room. While the majority of cases were due to accidental poisoning (63.8 %), intentional poisoning was dominant in children 12-17 years old. Suicidal attempts were more common in females (93 % of intentional poisoning). Most cases involved medicine (54.8 %), while food poisoning accounted for 13.5 % and gas poisoning for 8.0 %. As medicines, analgesics-antipyretics (38.4 %) and central nervous system drugs (20.8 %) were the major agents. Seventy one patients (36 %) received activated charcoal. Gastric lavage was performed in 35 % cases and 27 % involved both gastric lavage and administration of charcoal. Thirty two cases (16 %) were admitted to the hospital; one had to be managed in the intensive care unit. There was only one fatality due to carbamazepine overdose. Conclusion: In this survey on 199 consecutive cases of acute poisoning in children, about half of the cases involved medicines. Data suggest that preventive education about subscription of analgesics and antipyretics that are used widely and preventive measures such as child resistant containers for medicines in Turkey should be introduced. Prepared food products should be periodically controlled. The importance of medical training and of poisoning information centers should be stressed for emergency department and the increase in tendency of suicidal attempts in adolescent girls deserve close monitoring.