Çocukluk çağı periferal lenfadenopatileri
Peripheral lymphadenopathies of childhood
- Tez No: 86525
- Danışmanlar: PROF.DR. NUR OLGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET ÇOCUKLUK ÇAĞI PERİFERAL LENFADENOPATİLERİ Dr. Abdullah Kumral AMAÇ: Periferai lenfadenopati klinik pratikte sık karşılaşılan bir problemdir. Bazen altta yatan hastalığın tek bulgusu olması, hekim olarak bilinçli yaklaşımı gerekli kılar. Bu çalışmanın amacı periferai lenfadenopatili olgular için uyulması kolay, gereksiz tetkiklerden arınmış tanısal bir algoritma oluşturmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya, Ocak 1988 - Aralık 1998 tarihleri arasında DEÜTF Çocuk Hematoloji - Onkoloji Bilim Dalı'na lenfadenopati nedeniyle başvuran hastalar alındı. Öykü, fizik inceleme, lenfadenopatiye ait özellikler ve laboratuvar verilerinin beniyn ve maliyn lenfadenopatiyi tanımlamadaki etkinliği değerlendirildi. Beniyn ve maliyn lenfadenopati tanısı alan hastalarda lenfadenopatiye ait özellikler, tanı ve tedavi maliyeti araştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 55'i kız, 145'i erkek toplam 200 hastanın yaş ortalaması 7,67 ± 4,59 (1-17 yaş) yıl idi. Lenfadenopati yakınmalarının merkezimize başvurularından 2-730 gün (ortanca 25 gün) önce başladığı saptandı. Hastaların 140'ı beniyn, 60'ı ise maliyn lenfadenopati tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PERIPHERAL LYMPHADENOPATHİES OF CHİLDHOOD Abdullah Kumral, MD. OBJECTIVES : Peripheral lymphadenopathies are a frequently encountered problem in clinical practice. Since they can sometimes be the only sign of underlying disease the physician must be knowledgable in his / her approach to be patient. The aim of this study was to formulate a diagnostic algorythm, which is easily applicable and free of unnecassry tests, for the evaluation of the pediatric patient presenting with peripheral lymphadenopathies. PATİENTS AND METHODS : All patients who had applied to Dokuz Eylül University Department of Pediatric Hematology - Oncology between January 1988 and December 1998 because of lymphadenopathy were included in the study. The value effectivity of the history, physical examination, attributes of the lymphadenopathy and laboratory findings in diagnosing lymphadenopathies as either benign or malignant were evaluated. Properties of the lymphadenopathies and the financial costs of diagnosis and treatment of patients diagnosed with benign or malignant lymphadenopathies were researched evaluated. RESULTS : 200 patients were included in the study, of which 55 were female and 145 were male. The average age of all subjects was 7,67 ± 4,59 (1-17) years. Lymphadenopathies were first noticed by the patients between 2 and 730 days (mean 25 days) before their initial visit to our clinic. 140 patients were diagnosed as having benign lymphadenopathies whereas 60 cases of malignant lymphadenopathies were reported.