Sosyal sorumluluk alanı olarak müzik eğitimi: İzmir Küçük Eller Müzik Projesi örneği
Music education as a field of social responsibility: The example of Izmir Little Hands Music Project
  1. Tez No: 865266
  2. Yazar: GÜLCE YANMAZ DÜZTABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, müzik eğitiminin sosyal sorumluluk bağlamında İzmir Küçük Eller Müzik Projesi üzerinden etnografik bir metodla incelenmesini kapsamaktadır. Bu çerçevede İzmir Küçük Eller Müzik Projesi, müzik eğitimini toplumsal bir sorumluluk alanı olarak ele alarak, özellikle çocukların müzik eğitimiyle birlikte sosyokültürel gelişimlerine odaklanan bir yaklaşımı benimsemektedir. İzmir'de kent merkezi dışında yaşayan çocuklara müzik yoluyla sosyal ve müzikal beceriler kazandırmayı hedefleyen projede işbirliği, empati ve özgüven gibi yetkinliklerin geliştirilmesine de özel bir önem atfedilmektedir. Proje, müzik eğitimini yaygın eğitim sistemi içine entegre edilebilecek bir unsur olarak değerlendirerek, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına göre pedagojik yaklaşımlar uygulamaktadır. Covid-19 pandemisi sürecinde başlayan projenin adaptasyonu, öğrencilerin müzikal ve sosyal gelişimlerini desteklemiştir. Müzik eğitiminin, çocukların sosyal etkileşim ve grup dinamiklerine olumlu katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Proje, müziğin bir öğrenme süreci olarak pedagojik bir yaklaşımla ele alınmasını vurgulamakta, çocukların müzikal keşiflerini destekleyerek, sosyal bağlamda müziği anlamlandırmalarını teşvik etmektedir. Ayrıca, projenin yerel kültür ve toplumsal yapıyla bütünleştiği ve geleneksel unsurları içerdiği belirtilmektedir. Sonuç olarak, Küçük Eller Müzik Projesi, çocukların sosyokültürel gelişimine katkıda bulunan, sosyal sorumluluk kapsamında önemli bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. Projede elde edilen bulgular, müzik eğitiminin çocukların genel gelişimine olumlu katkılar sunduğunu ve müzik eğitiminin eğitim politikalarında dikkate alınması gereken bir alan olduğunu göstermektedir. Bu projenin deneyimleri, benzer müzik eğitimi odaklı sosyal sorumluluk projelerine katkı sunarak, müzik eğitiminin toplumsal ve kültürel dönüşümlere destek olabileceği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research encompasses the examination of music education within the context of social responsibility through an ethnographic method focusing on the Izmir Little Hands Music Project. In this framework, the Izmir Little Hands Music Project adopts an approach that considers music education as a domain of social responsibility, particularly focusing on the socio-cultural development of children alongside their music education. The project aims to impart social and musical skills to children living outside the urban center of Izmir through music, emphasizing the development of competencies such as collaboration, empathy, and self-confidence. Within the project, music education is seen as a vital component that can be integrated into the broader education system, applying specific pedagogical approaches tailored to individual student needs. The adaptation of the project during the Covid-19 pandemic has supported the musical and social development of the students. A positive transformation in the lives of rural children through music education has been observed. It has been found that music education contributes positively to children's social interactions and group dynamics. The project emphasizes treating music as a learning process through a pedagogical approach, supporting children's musical discoveries and encouraging them to contextualize music within a social framework. Additionally, the project is noted to be integrated into the local culture and social structure, including traditional elements. In conclusion, the Little Hands Music Project emerges as an important tool contributing to children's socio-cultural development within the scope of social responsibility. The findings of the project demonstrate that music education offers positive contributions to the overall development of children and should be considered a critical area within education policies. The experiences of this project emphasize that by contributing to similar socially responsible projects focused on music education, it can support music education's contribution to societal and cultural transformations.