Türk Ceza Kanunu kapsamında siyasal veya askeri casusluk suçu (TCK m.328)
Under the Turkish Criminal Code, political or military espionage (TCC Art.328)
  1. Tez No: 865272
  2. Yazar: TUĞÇE KIZILÖRENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sır, başkaları tarafından bilinmesi sakıncalı olacağından varlığı ya da bazı yönleri açığa çıkarılmak istenmeyen ve bu sebeple gizli tutulan şey olarak tanımlanabilir. Bu gizli tutma ihtiyacı, sır sahibinin sırrın içeriğini oluşturan bilginin başkalarınca öğrenmesinde bir tehlike görmesinden kaynaklanmaktadır. Burada önemli olan bilginin bilinçli olarak muhafazasının sağlanmak istenmesidir. Gerçek kişilerin korumaya ihtiyaç duyduğu sırları olduğu gibi devletlerin de egemenliklerini sürdürebilmeleri için gizli tutması gereken sırları vardır. Sır kavramının tanımı kolayca yapılabilmekle birlikte en yüksek koruma derecesine ihtiyaç duyan devlet sırrı kavramının tanımının yapılması oldukça zordur. Ancak devlet güvenliğinin korunması gerekliliğini barındıran devlet sırrı kavramı en genel şekli ile açıklanması ulusal varlığa, anayasal düzene ve dış ilişkilere zarar verebileceği için açıklanmaması gereken bilgi veya belgeler olarak tanımlanabilir. Devletlerin üstün yararları için gizli tutulması gereken bilgi ve belgeler ile devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgelerin korunması amacıyla bu hususlara ilişkin ihlaller Türk Ceza Kanununda yaptırıma bağlanmıştır. Bu düzenlemelerden biri olan ve çalışmamızın konusunu oluşturan“Türk Ceza Kanunu Kapsamında Siyasal veya Askeri Casusluk Suçu (TCK M.328)”adlı tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda suç tipinin incelenmesinden önce ilk olarak suç ile ilişkili olan devlet, devlet güvenliği, devlet sırrı, istihbarat ve casusluk kavramları ile bu kavramların birbirleri ile olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise çalışmamızın konusunu oluşturan suç tipi; korunan hukuki değer, suçun unsurları, suçun özel görünüş şekilleri, soruşturma usulü ve yaptırım alt başlıklarında detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Secret”can be defined as something of which existence or some aspects of it are not wanted to be revealed as it would be hazardous for the others to know information about it and therefore it is kept as secret. This need for keeping the secret arises from the fact that the owner of the secret perceives some danger in others to get the information that constitutes the content about the secret. The important point here is to ensure that the information is preserved consciously. As real people have secrets that they need to protect, states also have secrets that they need to keep secret in order to maintain their sovereignty. Although the concept of secret can be easily defined, it is really difficult to define the concept of“state secret”which requires the highest degree of protection. However, the concept of state secret which requires the protection of state security can be defined in its most general form as the information or the documents that should not be disclosed because their disclosure could harm national existence, constitutional order and foreign relations. In order to protect information and documents that must be kept secret for the superior interests of the states and information and documents that are state secrets, violations regarding these issues are sanctioned in the Turkish Penal Code.