Türk-Yunan nüfus mübadelesi sonucu Tire'de iskân edilen göçmenler (1923-1930)
Immigrants settled in Tire as a result of the Turkish-Greek population exchange (1923-1930)
  1. Tez No: 865282
  2. Yazar: BÜLENT KULOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun toprak kayıpları ile başlayan göç, 19. Yüzyıl boyunca devam etmiştir. Yaşanan göçlerin etkileri sadece Osmanlı Devleti ile sınırlı kalmamış, yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti için de büyük etkilerde bulunmuştur. Bu durum kendisini Lozan'da 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanmış olan mübadeleye ilişkin sözleşme ve protokol ile göstermiştir. Bunun sonucu olarak yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti, içinde bulunduğu ağır şartlara rağmen Yunanistan topraklarında kalmış olan vatandaşlarını Türkiye'ye getirme çabası içine girmiştir. Çalışmamızda Lozan Konferansı, Türk-Yunan nüfus mübadelesi, mübadele öncesi Tire ve Lozan mübadillerinin Tireye iskanı ele alınmıştır. Bu sayede bölge tarihine ışık tutacağını düşündüğümüz bir çalışma ortaya çıkmıştır. Çalışmayı arşiv belgeleri, kitap ve makaleler ile tamamlayarak daha iyi anlaşılmasını amaçladığımız bir çalışma ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The migration, which started with the territorial losses of the Ottoman Empire, continued throughout the 19th century. The effects of the migrations were not limited to the Ottoman Empire, but also had a great impact on the newly established Republic of Turkey. This situation manifested itself with the contract and protocol regarding the exchange signed in Lausanne on January 30, 1923. As a result of this, the newly established Republic of Turkey, despite the harsh conditions, attempted to bring its citizens who remained in Greek territory to Turkey. In our study, the Lausanne Conference, the Turkish-Greek population exchange, Tire before the exchange and the settlement of Lausanne exchanges in Tire were discussed. In this way, a study that we think will shed light on the history of the region has emerged. By completing the study with archive documents, books and articles, we had put forward a study that we aim to be better understood.