Türk Ceza Hukukunda etkin pişmanlık kurumu
Effective regret in the Turkish Criminal Law
- Tez No: 865281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türk Ceza Hukukunda etkin pişmanlık başlıklı bu tez çalışmamızda temel amaç bu müesseseye yönelik öğretideki çalışmalara daha güncel ve uygulama ağırlıklı bir kaynak oluşturmaktır. Çalışma, iki ana bölüme ayrılmaktadır. Birinci bölümde etkin pişmanlığın genel esasları, hukuki niteliği, şartları, unsurları ve diğer bazı kurumlarla ilişkisini ortaya koyulurken, ikinci bölümde Türk Ceza Kanununda etkin pişmanlık düzenlemesine yer verilen her bir suç açısından ayrıntılı inceleme yapılmaya özen gösterilmiştir. Elbette ki bu incelemelerimiz öğretinin yanı sıra adli yargının her aşamasında yer alan mahkeme kararlarının kaynak olarak alınması ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis titled Effective Regret in the Turkish Criminal Law is to create a more current and application oriented source for the studies in the doctrine regarding this establishment. The study is divided into two main parts. While in the first part, the general principles, legal characteristic, conditions, elements and its relationship with some other establishments of effective regret are revealed, in the second part, focus has been taken to make a detailed examination of each crime for which effective repentance is included in the Turkish Penal Law. Of course, our examinations were carried out by taking as a source the court decisions at every stage of adjudgment, as well as the doctrine.