Birleşmiş Milletler'in kriz yönetiminde örgütlerarası yaklaşım: Bölgesel örgütlerle işbirliği ve Libya krizi
The inter-organizational approach in crisis management of the United Nations: Cooperation with regional organizations and the Libyan crisis
  1. Tez No: 865304
  2. Yazar: YAĞIZ UYARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİRET HÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Soğuk savaş döneminin sona ermesinden sonra, devlet içi çatışmaların sayısı giderek artmıştır. Ortaya çıkan iç savaşların sayısının giderek artması ve bu iç savaşların uluslararası bir hal alarak daha karmaşık ve çözülemez bir duruma dönüşmesi, BM'nin tek başına ortaya çıkan krizlere karşı etkili bir cevap verememesine neden olmuştur. BM ise artan sayıdaki krizleri yönetebilmek amacıyla bölgesel örgütlerle işbirliğine giderek, örgütlerin kaynaklarından yararlanmayı ve kriz yönetiminde başarıya ulaşmayı amaçlamıştır. Libya ise BM'nin bölgesel örgütlerle işbirliği gerçekleştirdiği ülkelerden bir tanesidir. 2014 yılında tekrardan başlayan Libya iç savaşına karşılık olarak BM, barış sürecini daha kolay yönetebilmek için Avrupa Birliği, Arap Birliği ve Afrika Birliği ile işbirliği sürecine gitmiştir. Bu çerçevede bu çalışmanın amacı BM'nin Libya üzerinde bölgesel örgütlerle gerçekleştirdiği işbirliğinin Libya barış sürecinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu örgütlerarası yaklaşımın savunduğu argümanlar çerçevesinde açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
In the post- Cold War era, the number of intra-state conflicts has been gradually increased. The increasing number of civil wars and the fact that these civil wars have become international and turned into a more complex and unsolvable situation have caused the UN to be unable to respond effectively to the crises that arise on its own. In this context, The UN, on the other hand, has aimed to benefit from the resources of regional organizations and to achieve success in crisis management by cooperating with regional organizations in order to manage the increasing number of crises. Libya, on the other hand, is one of the states where the UN cooperates with regional organizations. In response to the Libyan civil war, which have began again in 2014, the UN cooperated with the European Union, the Arab League and the African Union with the aim of managing the peace process. In this context, this thesis aims to explain the effect of the UN's cooperation with regional organizations on Libya in the Libyan peace process within the framework of key features of the inter-organizational approach.