İslam hukukunda yardımcı üreme teknikleri
Assisted reproduction techniques in Islamic law
- Tez No: 865303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ARAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yardımcı üreme teknikleri bireylere, evlat sahibi olma arzularının karşılanamaması durumunda meydana gelen sorunları gidermeye yönelik yöntemler sunmaktadır. Aile ve neslin devamını sağlamayı amaçlayarak ailelerin mutluluğuna katkıda bulunan bu yöntemler, biyoteknolojinin ilerlemesiyle birlikte toplumlar arasında geniş bir kabul görmüş olsa da İslam hukuku açısından bazı sorunları gündeme getirmiştir. Bu çalışma yardımcı üreme tekniklerinin İslam hukukundaki yerini ele alarak literatürde var olan boşlukları ve bu alandaki eksiklikleri doldurmayı hedeflemektedir. İslam hukuku perspektifinden yardımcı üreme tekniklerini inceleyen çalışma, literatür ve konu taraması yöntemlerini kullanarak dinî ve hukuki analiz gerçekleştirmiştir. Çalışmanın sınırlamaları, konuyla ilgili güncel tıp bilimi, hukuki gelişmeler ve dinî fetvaları içermekte olup, bu sınırlamalar sonuçların genel geçerliliğini etkileyebilir.“İslam Hukukunda Yardımcı Üreme Teknikleri”başlığı altında sunulan tez, giriş, iki bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. İlk bölümde yardımcı üreme tekniklerinin hangileri olduğu ve tercih nedenleri, yapay döllenme ve çeşitleri gibi konular açıklanmış, ikinci bölümde ise İslam hukuku açısından yardımcı üreme tekniklerine genel bir bakış sunulmuştur. Bu çalışma, yardımcı üreme teknikleri konusundaki belli başlı bazı fetva ve görüşleri analiz ederek bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Assisted reproductive techniques provide individuals with methods to overcome the problems that occur when their desire to have a child cannot be met. Although these methods, which contribute to the happiness of families by aiming to ensure the continuation of family and generation, have gained wide acceptance among societies with the advancement of biotechnology, they have raised some problems in terms of Islamic law. This study aims to fill the gaps in the literature and the deficiencies in this field by addressing the place of Assisted Reproductive Techniques in Islamic Law. The study, which examines Assisted Reproductive Techniques from the perspective of Islamic Law, has carried out a religious and legal analysis by using literature and subject review methods. The limitations of the study include current medical science, legal developments and religious fatwas on the subject, and these limitations may affect the general validity of the results. The thesis, entitled Assisted Reproductive Techniques in Islamic Law, consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the first chapter, topics such as the types of Assisted Reproductive Techniques and the reasons for their preference, artificial fertilization and its types are explained, and in the second chapter, an overview of Assisted Reproductive Techniques in terms of Islamic Law is presented. This study aims to fill an important gap in this field by analyzing some of the major fatwas and opinions on Assisted Reproductive Techniques.