Singüler kesirli diferansiyel denklemler için pozitif çözümlerin varlığı üzerine
On the existence of positive solutions for singular fractional differential equations
  1. Tez No: 865336
  2. Yazar: ASLIHAN DAĞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUKET AYKUT HAMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu hakkında genel bilgilerden söz edilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışmasında yardımcı olan temel tanım ve teoremler belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, ele aldığımız p-Laplacian operatörlü sınır değer problemi çözülerek Green fonksiyonu elde edilmiştir ve sonrasında p nin durumlarına göre Krasnoselskii sabit nokta teoremi kullanılarak en az bir pozitif çözümün varlığı için gerekli koşullar elde edilmiştir. Son bölümde ise bu çalışmaların ışığında elde edilen bilgilerin bir sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
My thesis study consists of four chapters. In the first part, general information about the thesis topic is mentioned. In the second part, the basic definitions and theorems that will be used in my thesis study are stated. In the third part, the Green function was obtained by solving the boundary value problem with the p-Laplacian operator, and then the existence of at least one positive solution was obtained by using the Krasnoselskii fixed point theorem according to the states of p. In the final chapter, as a result of the information that obtained in light of these studies is given.