Sonsuz nokta sınır koşullarına sahip singüler kesirli diferansiyel denklemler için pozitif çözümlerin varlığı üzerine
On the existence of positive solutions for singular fractional differential equations with infinite point boundary conditions
- Tez No: 865335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET AYKUT HAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması dört ana kısımdan meydana gelmektedir. Birinci kısımda, genel bilgileri verilen tez konusu üzerinde yapılan bazı çalışmalardan söz edilmiştir. İkinci kısımda, tez konusu için gerekli olan tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü kısımda, tekil noktalı Caputo kesirli mertebeden lineer olmayan sınır değer probleminin çözümleri ile bu çözümlerin varlıklarını göstermek amacıyla Avery-Peterson sabit nokta teoremi ve Leray-Schauder Nonlinear Alternative sabit nokta teoremi kullanılmıştır. Dördüncü kısımda, yapılan çalışmaların ışığında elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main parts. In the first part, general information about the thesis topic is given and some studies on the relevant subject are mentioned. In the second part, some studies on the thesis subject, general information of which is given, are mentioned. In the third part, the solutions of the singular point Caputo fractional order nonlinear boundary value problem and the Avery-Peterson fixed point theorem and Leray-Schauder Nonlinear Alternative fixed point theorem are used to demonstrate the existence of these solutions. In the fourth part, the results obtained in the light of the studies carried out are given.