1970-1980 Yılları Arası Türk Sineması'nda 'Aile' Kavramı
The Concept of 'Family' in Turkish Cinema Between 1970-1980
  1. Tez No: 865345
  2. Yazar: İSMAİL TOLUYAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
1970-1980 yılları arasında Türk sinemasında aile kavramının incelendiği çalışmada Umut, Anneler ve Kızları, Dönüş, Gelin, Kızım Ayşe, Bizim Aile, Aile Şerefi, Çöpçüler Kralı, Sultan, Almanya Acı Vatan ve Banker Bilo filmleri aile yapısı açısından incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde aile ve aileye ilişkin kavramsal bilgilerin yer aldığı bölüm yer almaktadır. Bu bölümde aile kavramı, ailenin işlevleri, aileye ilişkin teoriler, ailenin türleri, ailenin dönüşümü ve modellerine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türk ailesinin tarihsel gelişimine eski Türklerde aile yapısı, İslamiyetin Kabulünde aile yapısı ve Cumhuriyet dönemi aile yapısına değinilmiş ardından Türk sinemasına genel bir bakış incelenmiş, 1970-1980 yılları arası Türk Sineması ve Türk Sinemasında Aile temsiline yer verilmiştir. Dördüncü bölümde 1950-1980 yılları arasında Türkiye'nin sosyo-ekonomik durumu incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise kuramsal çerçeve dikkate alınarak belirtilen filmlerin künyeleri, özet ve analizleri, ailenin geçirdiği değişim ve dönüşümler, aile bireylerinin aile yapısı içerisinde sahip olduğu kodlar ve bunun aile üyelerine yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study examining the concept of family in Turkish cinema between 1970-1980, the films Umut, Anneler ve Kızları, Return, Bride, Daughter Ayşe, Bizim Aile, Family Honor, King of Garbage, Sultan, Germany Acı Vatan and Banker Bilo were examined in terms of family structure. In the first part of the study, there is the section that includes family and conceptual information about the family. In this chapter, the concept of family, functions of family, theories about family, types of family, transformation and models of family are mentioned. In the second part of the study, the historical development of the Turkish family, the family structure in the old Turks, the family structure in the Adoption of Islam and the family structure in the Republican period were mentioned, then an overview of Turkish cinema was examined, and the representation of the Family in Turkish Cinema and Turkish Cinema between the years 1970-1980. In the fourth chapter, the socio-economic situation of Turkey between the years 1950-1980 was examined. In the last part of the study, the tags, summaries and analyzes of the films, the changes and transformations of the family, the codes of the family members in the family structure and its reflections on the family members were examined by considering the institutional framework.