Migren hastalarındaki prodromal semptomların yaşam kalitesi ve kognisyon üzerine etkisi
The impact of the prodromal symptoms seen in migraine patients on cognition and quality of life
  1. Tez No: 865344
  2. Yazar: UTKU TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYNUR ÖZGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prodromal semptom sıklıkları önceki çalışmalarda değişken sonuçlar vermiştir. Prodromal semptomlara neden olan anatomik bölgeler ağrı matriksinde ağrı davranışının oluşmasında da etkilidir. Bu nedenle prodromal semptomları olan migren hastaları Prodromal semptomları olmayan hastalara göre daha yüksek hastalık yüküne sahip olabilirler. Amacımız öncelikle hastalarımızdaki prodromal semptom oranını saptamak ve daha sonra prodromal semptomu olan hastaları prodromal semptomu olmayan hastalarla karşılaştırmaktır. Bu kesitsel çalışmada 186 migrenliye yüz yüze görüşme planladık. Hastaların demografik özelliklerini ve daha önce tanımladığımız 13 prodrom semptomu sorguladık. Prodromal semptomları olan hastaların oranını belirledik. Daha sonra, prodromal semptomları olan hasta grubu (PG) ile prodromal semptomları olmayan hasta grubunu (KM) Migren Engellilik Değerlendirmesi (MIDAS), Avrupa Sağlık Etki Ölçeği (EUROHIS-8) ve migren atağında subjektif bir bilişsel değerlendirme testi olan Mig-SCog ile karşılaştırdık. Katılımcıların 139'unda (%74,7) bir veya daha fazla ön belirti vardı. En sık görülen dört semptom ense sertliği (%64,7), fotofobi (%56,8), yorgunluk (%52,8) ve fonofobidir (%50,3).
Özet (Çeviri)
Premonitory symptom frequencies have variable results in previous studies. Anatomical regions that cause premonitory symptoms are also effective in the formation of pain behavior in the pain matrix. Therefore, migraine patients with premonitory symptoms may have a higher burden of disease compared to patients without premonitory symptoms. Our aim is to first find out the premonitory symptom rate in our patients and then to compare patients with premonitory symptoms with patients without premonitory symptoms. In this cross sectional study, we made a deep, face to face interview with 186 migraine patients. We questioned the demographics and 13 premonitory semptoms that we defined earlier. We determied proportion of patients with premonitory symptoms. Afterwards, we compared group of patients with premonitory symptoms (PS+) and the group of patients without premonitory symptoms (PS-) with the Migraine Disability Assessment (MIDAS), European Health Impact Scale (EUROHIS-8) and Mig-SCog, a subjective cognitive assessment test in migraine attack. 139 (74.7%) of the participants had one or more premonitory symptoms. The four most common symptoms were neck stiffness (64.7%), photophobia (56.8%), fatigue (52.8%) and phonophobia (50.3%).