Kültürlerarası iletişim aracı olarak belgesel film türü; Heimei-Maru film örneği üzerine inceleme
Documentary film an intercultural communication tool; Review on Heimei-Maru film
- Tez No: 865352
- Danışmanlar: PROF. DR. ALA SİVAS GÜLÇUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Tarih, İletişim Bilimleri, Fine Arts, History, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kültürlerarası iletişimin bir disiplin olarak önemi günden güne artmaktadır. Günümüzde kültürlerarası İletişimde görsel sanatlar özellikle sinema, kültür ihracatı ve ilişkiler açısından önemli bir araçtır. Bu çerçevede belgesel filmler teknolojide yaşanan gelişmeleri kullanarak son yıllarda daha çok kişiye ulaşabilmekte ve bir başka kültürün anlaşılmasına, öğrenilmesine, ilişkilerin gelişmesine katkı sunmaktadır. Coğrafi olarak uzak iki ülke olan Japonya ve Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin başlangıcı 19. yüzyılın ikinci yarısına dayanmaktadır. Özellikle 16 Eylül 1890'da yaşanan Ertuğrul Fırkateyni kazası ve sonrasında gelişen ilişkiler, İran-Irak Savaşı ve deprem felaketlerinin ardından dayanışma hikayeleriyle devam etmiştir. Bu iki uzak ülke arasında az bilinen Heimei-Maru gemisinin hikâyesi 2018 yılında Vatana Giderken Heimei-Maru belgeselinde konu edilmiştir. 2019 ve 2020 yıllarında uluslararası festivallerde, özel resepsiyonlarda ve Tokyo'da 25. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı'nda da gösterilen belgeselin, iki ülke arasındaki iletişimin gelişimine katkısı mevcuttur. Bu tezin amacı Vatana Giderken Heimei-Maru filmi üzerinden kültürlerarası iletişim aracı olarak belgeselin, Türkiye-Japonya özelinde iki ülkenin yakınlaşmasına sunduğu katkının incelenmesidir. Bu kapsamda, ayrıca, film türü olarak belgesel sinemanın tarihsel süreci ve kültürlerarası iletişime katkısı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of intercultural communication as a discipline is increasing day by day. Today visual arts continue to be an important tool in intercultural communication, especially in terms of cinema, cultural export and relations. Documentary films, on the other hand, have been able to reach more people in recent years by using the developments in technology and contribute to the understanding and learning of other cultures and the development of relations. The beginning of diplomatic relations between two geographically distant countries, Japan and Turkey, dates back to the second half of the 19th century. The contacts that developed especially after the Ertuğrul Frigate accident on 16 September 1890 continued with stories of solidarity after the Iran-Iraq war and earthquake disasters in both countries. The story of the ship Heimei-Maru, which is not very well known between these two distant countries, was the subject of the documentary“Going To The Homeland Heimei-Maru”in 2018. This documentary screened at international festivals, special receptions and ''The 25th Turkey-Japan Joint Business'' committee meeting in Tokyo at the 2019 and 2020. The contribution of the documentary to the development of communication between the two countries is notable. In this thesis, we tried to analyze the contribution of Turkey and Japan to intercultural communication by using the documentary“ Going To The Homeland Heimei-Maru”. While doing this, the historical process of documentary cinema as a film genre and its contribution to intercultural communication will be discussed.