Strasbourg'dan İstanbul'a uzanan yol: İstanbul sözleşmesi
The road from strasbourg to Istanbul: Istanbul convention
  1. Tez No: 865353
  2. Yazar: NESLİ UMAY SEYDİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsan hakları, evrensel bir değer olarak benimsenmiş ve uluslararası hukukta kendine alan bulmuş olsa da pratikte hakların kullanımında cinsiyete dayalı ayrımcılık kendini göstermektedir. Bu nedenle gerek ulusal gerekse uluslararası hukukta kadın haklarına ayrı bir başlık olarak sıkça yer verilmiş ve kadın hareketleri için hukuk zemininde de mücadeleye başlanmıştır. Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler bünyesi başta olmak üzere“kadın”özneli pek çok uluslararası metin ortaya konulmuştur. Şüphesiz ki bu metinlerden Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi kamuoyunda en büyük yankıyı uyandıranlardan biridir. Sözleşmenin adından da anlaşılacağı üzere her ne kadar aile içindeki tüm şiddet mağdurlarının Sözleşme kapsamında korunacağı belirtilmişse Sözleşmenin ana ekseni“kadın”ve“kadına yönelik şiddet”kavramlarıdır. Söz konusu Sözleşme, İstanbul'da imzaya açılmış ve Türkiye de ilk imzacı devlet olmuştur. Bu sebeple İstanbul Sözleşmesi olarak anılan düzenlemede Türkiye'nin öncü ve önemli bir yeri bulunmaktadır. Ne var ki Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi özelindeki öncülüğü bununla sınırlı kalmamış ve aynı zamanda Sözleşme'den çekilen ilk devlet de olmuştur. İstanbul Sözleşmesi hem uluslararası arenadaki niteliği hem de ülkemizdeki süreci ile ulusal hukukumuzdaki yeri bakımından incelenmeye değer uluslararası bir antlaşmadır.
Özet (Çeviri)
Although human rights have been adopted as a universal value and found a place in international law, gender-based discrimination manifests itself in the use of rights in practice. For this reason, women rights are frequently included as a separate title in both national and international law, and a struggle has begun for women's movements on legal grounds. Many international texts with the subject woman have been put forward, especially by the Council of Europe and the United Nations. Undoubtedly, among these texts, the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence is the one that had the greatest impact on the public. As the name of the Convention suggests, although it is stated that all victims of violence within the family will be protected within the scope of the Convention, the main axis of the Convention is the concepts of women and violence against women. The Convention in question was put forth for signature in Istanbul, and Türkiye became the first signatory state. For this reason, Türkiye has a leading and important place in the regulation known as the Istanbul Convention. However, Türkiye's leadership in the Istanbul Convention was not limited to this; it was also the first state to withdraw from the Convention. The Istanbul Convention is an international agreement worth examining, both in terms of its process in our country and its place in the international arena and in our national law.