İbn Ebi'l-Lütf el-Makdisî'nin İkdü'l-Le'âlî li-Bed'i'l-Emâlî adlı eseri: İnceleme ve tenkitli neşir
Ibn Abī al-Luṭf al-Maqdisī's ʻIqd allaʼālī li-badʼ al-Amālī: Analysis and critical edition
  1. Tez No: 865369
  2. Yazar: OKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İslâmî ilimlerin tedrisi açısından önemli olan manzum metinler, akaid-nâmeler olarak kelam literatüründe kendisine yer bulmuştur. Bu eserlerin başında gelen Ali b. Osmân el-Ûşî'nin (ö. 575/1179) Bed'ü'l-Emâlî adlı eseri didaktik türün güzide örneklerinden biri olarak medrese müfredatlarında yıllarca ders kitabı olarak okutulmuş, Hanefî-Mâturidî gelenekte adından söz ettiren bir üne kavuşmuştur. Sahip olduğu bu şöhret, üzerinde en çok şerh yapılan akaid metinlerinden biri olmasını sağlamıştır. Bunlar içerisinde gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen birçok kıymetli eser bulunmaktadır. Bu çalışma böylesi önemi haiz bir metnin şerhi olan hicrî onuncu asır Kudüs ulemasından İbn Ebi'l-Lütf Şemsüddîn el-Makdisî'nin (ö. 928/1521) İkdü'l-Le'âlî li-Bed'i'l-Emâlî adlı eserini gün yüzüne çıkarmayı, incelemeyi, tenkitli neşrini yaparak kelam literatürüne kazandırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde İkdü'l-Le'âlî li-Bed'i'l-Emâlî isimli eserin müellifi olan İbn Ebi'l-Lütf el-Makdisî'nin hayatı hakkında bilgi verilmiş, eserin el yazma nüshaları tanıtılmış ve eserin müellife aidiyeti incelenmiştir. İkinci bölümde eserin içeriği irdelenmiş ve sistematik bir şekilde ortaya konmuştur. Son bölümde ise manzumenin tenkitli neşrine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the teaching of Islamic Studies, poetical ʻAqāʼidnāmahs have made ground for itself in the Kalām literature. As a prominent example of the didactic genre, ʻAlī b. ʻUthmān al-'Ūshī's (d. 575/1179) Badʼu al-Amālī have existed in the curriculum of Madrasahs for many years as a textbook, and have gained popularity in the Hanafī-Māturidī tradition. This popularity has made this work one of the most commentated ʻAqāʼid texts, among which are many yet waiting to be discovered. This study aims to contribute to the Kalām literature by unearthing, analyzing, and providing a critical edition of a commentary of such a significant text which was composed by Ibn Abī al-Luṭf al-Maqdisī (d. 928/1521), a 10th-century scholar from Jerusalem, namely ʻIqd al-laʼālī li-badʼ al-Amālī. The first chapter of the study covers the biography of Ibn Abī al-Luṭf al-Maqdisī, introduces the manuscript copies of the analyzed texts, and discusses the attribution of the work to the author. The second chapter systematically scrutinizes the content of the work. The third and final chapter includes the critical edition of the text.