Nöroestetik perspektifinden sanat eseri algısı ve görsel işlem süreçleri
Perception of artwork and visual processing processes from the neuroaesthetic perspective
  1. Tez No: 865368
  2. Yazar: SERAY KANTARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ENVER GÜNER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde araştırmacılar, insan beyninde estetik bir görüntüye verilen nöral tepkilerin gözlemlenebilmesi ile izleyicilerin sanat nesnesi karşısında verdiği fizyolojik tepkileri inceleyebiliyorlar. Nöroestetik, bu tepkilerin incelenerek sanatın oluşturulması ve değerlendirilmesinin evrimsel geçmişini karakterize eden, psikoloji, sanat, nörobilim ve felsefenin kesiştiği noktada ortaya çıkan yeni bir çalışma alanıdır. Bu araştırmada, nöroestetik perspektifinden sanat eserlerinin algılanması sırasında beyinde gerçekleşen görsel işlem süreçleri ele alınmaktadır. Deneysel çalışmalardan elde edilen verilere göre, görsel korteksin bilgiyi nasıl işlediği ve estetik yargıya nasıl ulaştığı üzerine odaklanan ilk bölümde, görsel uzaysal süreçler, renk algısı, sinestezi, beyin hasarının sanatçılar üzerindeki etkileri ve nöroestetikte son bilimsel tartışmalar ele alınmıştır. İkinci bölüm; beynin evrimi ve sanatsal yaratıcılığın ortaya çıkışına tarihsel bir bakış sunmaktadır. Sinirbilimciler tarafından sanatçıların beynin görsel alanlarını harekete geçirmek için yapıtlarında bulundurduğunu önerdiği evrimsel estetik ilkeler, farklı sanat yapıtları üzerinden incelenmiştir. Ayrıca, görsel hareket algısı ve kavramsal sanat eserlerinin algılanması hakkında son bilimsel verilere yer verilmiştir. Araştırmanın amacı, sanat algısı hakkındaki sinirbilim verilerini, yapıtlar üzerinden göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelemektir. Göstergelerin yorumlanması, üretilmesi veya anlaşılma süreçlerini içeren bütün etmenlerin dizgesel bir biçimde incelenmesine dayanan göstergebilimin yöntem olarak seçilmesinin sebebi; kültürel kodlar, gelenekler ve-veya anlam-bilgi işleme süreçlerine göre düzenlenmiş ve algısal olarak anlamlı diye nitelenen iletişimsel öğelerin tamamının semiyotiğin inceleme alanına girmesidir. Bu bağlamda nörobilimcilerin öne sürdüğü bilişsel anlamda izleyiciyi uyaran göstergelerin sanat yapıtlarında izleyici ve sanatçı arasında bir iletişimsel öğe görevi gördüğü açıktır. Çalışmada algı süreçleri, estetik tercihler, beyin hasarının sanatçılar üzerindeki etkileri gibi estetik deneyimin oluşmasını sağlayan yada estetik deneyime etki eden pek çok farklı bileşeni bir bütün olarak anlamak için deneysel verilerden elde edilen sayısal (nicel) bilgiler de bazı bölümlerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, researchers can observe the neural responses to an aesthetic image in the human brain and examine the physiological reactions of viewers to an art object. Neuroaesthetics is a new field of study that emerges at the intersection of psychology, art, neuroscience and philosophy, characterizing the evolutionary history of the creation and evaluation of art by examining these reactions. In this research, the visual processing processes that occur in the brain during the perception of works of art are discussed from the perspective of neuroaesthetics. In the first part, which focuses on how the visual cortex processes information and reaches aesthetic judgment according to the data obtained from experimental studies, visual spatial processes, color perception, synesthesia, the effects of brain damage on artists and scientific approaches to the brain's perception of beauty are discussed. Second part; It offers a historical overview of the evolution of the brain and the emergence of artistic creativity. The laws of evolutionary aesthetics, suggested by neuroscientists to be present in their works consciously or unconsciously by artists to activate the visual areas of the brain, have been examined through different works of art. These principles are laws that artists apply to create visually pleasing images that are intended to pleasure the visual cortex of the brain in a much more appropriate way than would be possible using realistic images or real objects. Finally, information about visual motion perception and perception of conceptual works of art is included. The aim of this research is to examine neuroscience data about the visual processing processes that occur in the brain during the perception of works of art, through semiotic analysis methods, through artworks. The reason why semiotics, which is based on a systematic examination of all factors that involve the interpretation, production or understanding processes of signs, was chosen as a method is that all communicative elements arranged according to cultural codes, traditions and/or meaning processes and described as perceptually meaningful fall within the scope of semiotics. In this context, it is clear that the indicators that stimulate the viewer in the cognitive context suggested by neuroscientists serve as a communicative element between the viewer and the artist in works of art. In the study, numerical (quantitative) information obtained from experimental data was also used in some sections in order to understand as a whole many different components that provide aesthetic experience, such as perception processes, aesthetic preferences, and the effects of brain damage on artists.