Kronik sinüzit ve nazal polipozisli hastalarda fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi ve sonuçları
Functional endoscopic sinus surgery and results in patients with chronic sinusitis and nasal polyposis
  1. Tez No: 865370
  2. Yazar: ARİF ONUKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÖZDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kliniğimizde, Mayıs-1991 Kasım-1991 tarihleri arasında, kronik sinüzit veya nazal polipozisi olan 29 hastaya, Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi uygulanmıştır. Ameliyat öncesinde tüm hastalara CT çekilmiş, anatomik varyasyonlar ve hastalığın sınırları tespit edilmiştir. 25 hasta lokal, 4 hasta genel anestezi ile ameliyat edilmiş ve 44 cerrahi prosedür uygulanmıştır. Cerrahi sırasında 11 hastada minör komplikasyona rastlanmış, hiçbir hastada majör komplikasyon olmamıştır. Ameliyat sonrasında, 19 hastaya CT çekilerek, rezidüel hastalık varlığı araştırılmıştır. Ameliyat sonrası, hastaların ortalama takip süresi 4.8 aydır. Toplam 29 hastanın 24'ünde (%82.7), başarı elde edilmiştir. Sonuçlar, ileriye dönük çalışmalara cesaret verici olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our clinic, Functional Endoscopic Sinus Surgery was performed on 29 patients with chronic sinusitis or nasal polyposis between May-1991 and November-1991. Before surgery, CT scans were performed on all patients, anatomical variations and the boundaries of the disease were determined. 25 patients were operated under local anesthesia, 4 patients were operated under general anesthesia, and in total 44 surgical procedures were performed. Minor complications were encountered in 11 patients during surgery, and no major complications occurred in any patient. Postoperatively, CT was performed in 19 patients to investigate the presence of residual disease. Postoperatively, the average follow-up period of patients was 4.8 months. Success was achieved in 24 of 29 patients (82.7%). The results were considered encouraging for prospective studies.