19. yüzyıl seyahatnameleri ışığında Batı Türkistan Hanlıklarında (Buhara-Hive-Hokand) ticari hayat
Commercial life in the Khanlikes of West Turkistan (Buhara-Hive- Hokand) according to 19th century travelnames
  1. Tez No: 865395
  2. Yazar: MERYEM OLDAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
19. yüzyıl boyunca, Batı Türkistan hanlıkları kendi içlerinde ve dış güçlerin mücadelesi sebebiyle birçok çatışmalara maruz kalmıştır. Batı Türkistan Hanlıkları, coğrafi konumları sebebiyle tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomik yapıya sahiptir. Toprağın verimli yapısı buğday, pamuk, ipek gibi ürünlerin yetiştirilmesi açısından oldukça elverişlidir. Hanlıkların ticaret yollarının kavşağında bulunması iç ve dış ticaretin canlı kalmasını sağlamıştır. İpek, baharat, pamuk ve değerli taşlar gibi ticaret ürünleri hanlıkların diğer devletlerle yoğun bir ticaret akışı yaşamasına olanak tanımıştır. Hanlıkların ipek yolu üzerinde konumlanmasından dolayı ticaretin merkezi haline gelmişlerdir. Ticaretin merkezi konumunda olan ve verimli topraklara sahip olan bu hanlıklar tabi ki dış güçlerin oldukça dikkatini çekmiştir. Hanlıklar arasında yaşanan rekabet ve dış güçlerin de etkisiyle çeşitli zorluklarla ve dengesizliklerle karşı karşıya kalmıştır. Özellikle Rusların bölgeye olan ilgisi ticaret yollarının kontrolünü ele geçirmek, Hanlıktaki doğal kaynaklara sahip olmak ve Hanlıkların sahip olduğu stratejik konumdan faydalanmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
During the 19th century the Khanates of West Turkestan were struggled with many conflicts that caused by both internal and external political figüre. Thanks to their geographical location, the West Turkestan khanates have an economic structure that based on agriculture and animal husbandry. The fertile structure of the soil is very appropriate fort he cultivation of crops such as wheat, cotton and silk. And also the khanates were located at the crossroads of trade routes ensured that domestic and foreign trade remained alive. Trade products such as silk, spices, cotton and precious Stones that used in jewelry provided the khanates to experience an enormous flow of trade with other states. Since these khanates were located on the silk road, they turned into trade center. All of these khanates which are located for trade and have fertile lands were popular and this situation attracts other states, especially those have political goals. These khanates were struggle with various issuses and chaos due to competition between them and mostly the influence of other states. The Russıan, which are on of the states with political ambitions belonging to the region have strived to take trade routes and natural resource reserves of the West Turkestan Khanates under their control for many years.