Kavuzsuz arpadan mikrodalga destekli beta glukan ekstraksiyonu
Microwave assisted beta glucan extraction from hulless barley
- Tez No: 865403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma ülkemizde en çok yetiştirilen tahıllardan olan arpadan yüksek verim ve saflıkta beta glukan ekstrakte etmek amacıyla yapılmıştır. Ekstraksiyon için beta glukan içeriği daha yüksek olan kavuzsuz arpa seçilmiştir. Ekstraksiyon yöntemi olarak mikrodalga destekli yüksek basınç CO2/H2O kullanılmıştır. Bu yöntem bu konuda dünyada ilk kez denenmiştir. Ekstraksiyonda optimum koşullar sıcaklık olarak 47,74 °C, zaman olarak 19,92 dakika ve su: arpa unu oranı olarak 10,10:1 olarak belirlenmiştir. Bu koşullar altında beta glukan verimi %62,43±1,39 ve beta glukan saflığı ise %67,17±0,57 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out with the aim of extracting beta glucan in high yield and purity from barley, which is one of the most grown grains in our country. Hulless barley, which has a higher beta glucan content, was chosen for extraction. Microwave assisted high pressure CO2/H2O was used as the extraction method. This method has been tried for the first time in the world. The optimum conditions for extraction were determined as temperature 47.74 °C, time 19.92 minutes and water: barley flour ratio 10.10:1. Under these conditions, beta glucan yield was determined as 62.43±1.39% and beta glucan purity was determined as 67.17±0.57%.