COVID-19 pandemisinde ülkeler bazında kriz yönetimi sürecinin incelenmesi
An examination of crisis management process on a country-based level during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 865412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Covid-19 virüsü, 2019 yılının Aralık ayında Çin'de ortaya çıkmış ve kısa sürede dünya geneline yayılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan edilmiştir. 20. Yüzyılda ortaya çıkan diğer birçok salgın hastalıktan farklı olarak Covid-19 virüsü yalnızca az gelişmiş ülkeleri değil gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri de etkilemiştir. Tepe yöneticilerin salgının neden olduğu krize yönelik attıkları ilk adımlar ve hareket geçme hızları Covid-19 pandemisi krizinin ülkeler bazında yönetilmesinde farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Her ülkenin uğraştığı virüs aynı iken ülkeler arasında farklı yönetim şekillerinin ve tepkilerin oluşmasının nedeni araştırılarak kriz yönetiminin etkinliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Covid-19 salgını, ülke ekonomilerini birbirinden farklı boyutlarda etkilemiştir. Salgının ortaya çıkması ile beraber dünyanın birçok ülkesinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, iş yerlerinin kapatılması, üretimin yavaşlaması hatta bazı alanlarda durması, ulusal ve uluslararası seyahatin kısıtlanması; turizm faaliyetlerinin zayıflaması, sağlık sistemlerine yapılan harcamalar ülke ekonomileri üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olduğu belirtilen ülkelerin bile Covid-19 salgınının neden olduğu ekonomik kriz yönetimi alanında yetersiz kaldıkları görülmektedir. Bu çalışmada Çin, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'nin Covid-19 salgını sürecinde aldıkları tedbirler ve bu tedbirlerin etkili olup olmadığı Veri Zarflama Analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ile ülkelerin kriz yönetim sürecindeki başarı durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 virus emerged in December 2019 in China and quickly spread worldwide. It was declared a pandemic by the World Health Organization on March 11, 2020. Unlike many other epidemic diseases that emerged in the 20th century, Covid-19 not only affected less developed countries but also developed and developing countries. The initial steps taken by top leaders and the speed at which they acted in response to the crisis led to differences in the management of the Covid-19 pandemic crisis at the country level. While the virus each country dealt with was the same, the reasons for the emergence of different management styles and responses between countries were investigated to determine the effectiveness of crisis management. The Covid-19 pandemic has affected the economies of countries to varying degrees. Measures such as lockdowns, the closure of businesses, slowdowns, and even halts in production, restrictions on national and international travel, a decline in tourism activities, and increased spending on healthcare systems have had a negative impact on national economies. Even countries considered to have the world's strongest economies were found to be inadequate in managing the economic crisis caused by the Covid-19 pandemic. In this study, the measures taken by China, the United Kingdom, the United States, and Turkey during the Covid-19 pandemic and whether these measures were effective were evaluated using Data Envelopment Analysis (DEA) method. The findings were used to determine the success of countries in the crisis management process.