Alzheimer hastalığı'nda bos amiloid ve tau proteinlerinin, beyin mr'da görsel atrofi skoru ve pet görüntüleme ile ilişkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Investigation of the relationship between csf amyloid and tau proteins, visual atrophy scale in brain mri, and pet imaging in alzheimer's disease: A retrospective study
  1. Tez No: 865413
  2. Yazar: SİNEM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Alzheimer hastalarında beyin omurilik sıvısındaki amiloid (Aβ) ve tau proteinlerinin incelenmesi, Beyin MR görüntülerindeki görsel atrofi skorları ve PET'teki metabolizma değişikliklerinin araştırılması, nöropsikolojik değerlendirme sonuçları ile ilişkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Hastalar baskın başlangıç semptomlarına göre amnezi, dil işlev bozukluğu (DİB), görsel değerlendirme bozukluğu (GDB) ve davranış değişikliği (DD) olarak gruplandı. Bilişsel değerlendirme için Minimental Durum Değerlendirmesi (MMDD) ve Addenbrook Revize Bilişsel Değerlendirme Testi (ACE-R) kullanıldı. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), T1-ağırlıklı kesitlerde Görsel Atrofi Skorlaması (GAS) ile değerlendirildi. FDG-PET metabolizma aktivitesi görsel olarak skorlandı. PET'te seçili anatomik bölgelerin ortalama sayım değeri, normometabolikliği doğrulanmış ipsilateral serebelluma bölünerek PET indeks (Pİ) değeri oluşturuldu. Bulgular: Başlangıç semptomlarına göre gruplar arasında hastalık süresi, başlangıç yaşı, eğitim açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the levels of amyloid (Aβ) and tau proteins in the cerebrospinal fluid of Alzheimer's patients, examine the visual atrophy scores (VAS) in brain MR images and metabolic changes in PET scans, and explore their relationships with neuropsychological assessment results. Method: This is a descriptive cross-sectional study. Patients were grouped based on dominant initial symptoms as amnesia, language impairment (LI), visuospatial impairment (VI), and behavioral changes (BC). For cognitive evaluation, Mini-Mental State Examination (MMSE) and Addenbrooke Cognitive Examination-Revised (ACE-R) were used. MRI was evaluated for VAS in T1-weighted images for six anatomic regions. FDG-PET metabolic activity was visually scored. Also, the mean count number of the selected anatomical regions in PET was divided by the confirmed normometabolic ipsilateral cerebellum to create a PET index (PI) value. Results: There were no significant differences in disease duration, onset age, or education among groups based on initial symptoms (p>0.05).