Maksiller intra-osseöz vasküler kanalın volümetrik tomografide ölçülen kalınlığının maksiller sinüs tabanı ogmentasyonu sırasındaki intra-operatif kanama ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Thickness of the maxillary intra-osseous vascular canal measured by volumetric tomography during maxillary sinus floor augmentation evaluation of the relationship with intra-operative haemorrhage
  1. Tez No: 865414
  2. Yazar: SEBİHA NİHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada maksiller sinüs tabanı ogmentasyonu (MSTO) işlemleri sırasında posterior superior alveolar arter (PSAA) kalınlığı ile intraoperatif kanama hacmi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Türkiye'deki bir üniversite hastanesinde gerçekleştirilen bu prospektif gözlemsel çalışmaya MSTO tedavisi gören ardışık 24 katılımcı dahil edildi. PSAA'nın kalınlığı Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) kullanılarak değerlendirildi. Kanama hacmini ölçmek için intraoperatif veriler toplandı. İstatistiksel analiz, PSAA kalınlığı ile kanama hacmi arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman's korelasyonunu içeriyordu. Bulgular: Çalışmada PSAA kalınlığı ile intraoperatif kanama hacmi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Ortalama PSAA kalınlığı 1,36 mm (Standart Sapma: 0,40 mm) olup, en geniş kanal çapı 2,40 mm olarak ölçülmüştür. Tek değişkenli analiz, PSAA çapı ile değerlendirilen faktörler arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya çıkardı; β değerleri -10,510 ile 6,814 arasında değişiyordu ve p değerleri de 0,2'nin üzerindeydi. Sonuç: Bulgular, KIBT ile belirlenen PSAA kalınlığının, MSTO işlemlerinde intraoperatif kanama için öngörücü bir faktör olmayabileceğini göstermektedir. Çalışma, MSTO'da cerrahi risk yönetiminin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve ameliyat öncesi değerlendirme için KIBT'nin sürekli kullanımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to investigate the relationship between the thickness of the posterior superior alveolar artery (PSAA) and intraoperative bleeding volume during maxillary sinus floor augmentation (MSFA) procedures. Materials and Methods: Conducted at a university hospital in Turkey, this prospective observational study involved 24 consecutive participants undergoing MSFA. The thickness of the PSAA was assessed using Cone Beam Computed Tomography (CBCT). Intraoperative data were collected to measure bleeding volume. Statistical analysis included Spearman correlation to determine the relationship between PSAA thickness and bleeding volume. Results: The study found no significant correlation between the thickness of the PSAA and the volume of intraoperative bleeding. The mean PSAA thickness was 1,36 mm (Standard Deviation: 0,40 mm), with the widest canal diameter measured at 2,40 mm. Univariate analysis revealed no significant associations between PSAA diameter and assessed factors, with β values ranging from -10,510 to 6,814 and p-values all above 0,2. Conclusion: The findings suggest that the thickness of the PSAA, as determined by CBCT, may not be a predictive factor for intraoperative bleeding in MSFA procedures. The study contributes to the understanding of surgical risk management in MSFA and supports the continued use of CBCT for preoperative assessment.