Dimetakrilat rezin esaslı dental restoratif materyallerden radyoterapi sonrası artık monomer salımı
Residual monomer release from dimethacrylate resin based dental restorative materials after radiotherapy
- Tez No: 865415
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı dimetakrilat rezin içeren 13 farklı dental restoratif materyale radyoterapi işlemi uygulandıktan sonra materyallerden salınan monomer tipi ve miktarını tespit etmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada dimetakrilat rezin içeren restoratif materyal olarak anterior kompozit rezin, posterior kompozit rezin, bulk fill kompozit rezin, akıcı bulk fill kompozit rezin, poliasit modifiye kompozit rezin, ormoser, rezin modifiye cam iyonomer, giomer, indirekt kompozit rezin ve hibrit yapıdaki seramikler kullanıldı. Her bir materyalden üretici firma talimatlarına uygun olarak 20 adet örnek hazırlandı. Örnekler, deney ve kontrol grubu olmak üzere rastgele iki eşit gruba ayrıldı (n=10). Deney grubuna toplamda 60 Gy radyasyon uygulandı. Radyoterapi işlemi sonrasında örnekler %75 lik etanol-su solüsyonunda 6 hafta bekletildi ve elde edilen solüsyonlar analiz yapılıncaya kadar +4 °C sıcaklıkta saklandı. Materyallerden salınan artık monomer türünü ve miktarını belirlemek amacı ile toplanan örneklerin analizi Sıvı Kromatografi Tandem Kütle/Kütle Spektrometre (LC-MS/MS) sistemi kullanılarak yapıldı. Elde edilen verilerin analizi Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the type and amount of monomer released from the materials after radiotherapy is applied to 13 different dental restorative materials containing dimethacrylate resin. Material and Method: In this study, anterior composite resin, posterior composite resin, bulk fill composite resin, flowable bulk fill composite resin, polyacid modified composite resin, ormoser, resin modified glass ionomer, giomer, indirect composite resin and hybrid structured ceramics were used as restorative materials containing dimethacrylate resin. 20 specimens were prepared from each material in accordance with the manufacturer's instructions. The specimens were randomly divided into two equal groups: experimental and control groups (n=10). A total of 60 Gy of radiation was applied to the experimental group. After the radiotherapy procedure, the specimens were kept in 75% ethanol-water solution for 6 weeks and the obtained solutions were stored at +4 °C until analysis. In order to determine the type and amount of residual monomer released from the materials, the analysis of the collected specimens was performed using the Liquid Chromatography Tandem Mass/Mass Spectrometry (LC-MS/MS) system. The analysis of the data obtained was performed using Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests.