İnsüline bağımlı diyabet mellitli hastalarda komplikasyonların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 86543
  2. Yazar: CENGİZ YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET İBDM, çoğu çocukluk çağında ortaya çıkabilen birçok komplikasyona yol açar. Çalışma, komplikasyonları belirlemek için 1996'da başlatıldı. Son beş yılda hastahaneye başvurmuş olan bütün hastalar, çalışmaya katılmak üzere çağrıldı. İki yıl içinde 78 hasta değerlendirildi. Bu sürede hastaların yandan fazlası yalnız bir kez görüldüğü için kesitsel bir çalışma yapıldı. Hastaların yaşı, hastalığın başlangıç yaşı ve süresi öğrenildi. Boy, kilo, kan basınçları ölçümü, Tanner'e göre puberte evresinin belirlenmesi, pupillerin genişletilerek göz dibi değerlendirmesini içeren muayeneleri yapıldı. Kan örneklerinde glikozile hemoglobin ve 24 saatlik idrarda mikroalbümin ölçümleri yapıldı. Yüzeysel elektrotlarla sinir iletim hızlan ölçüldü. 20 hasta 1-5 arasında değişen sayıda ketoasidoz atağı tarifledi. Ketoasidoz ataklan, metabolik kontrol ve mikrovasküler komplikasyonlarla ilişki göstermedi. Hastalann boylan kontrol grubuna göre daha kısaydı. Hastalık süresi ve boy arasında ters korelâsyon vardı, ancak boy ve metabolik kontrol arasında korelasyon yoktu. Kızlarda ağırlık artışı süre ile korelâsyon gösterdi. Kız hastalarda menarş normalden daha geç başlamıştı. Hastalann %35'inde mikrovasküler komplikasyon mevcuttu; mikroalbüminüri %24, retinopati %9, nöropati %22 hastada vardı. Komplikasyonlu hastalann HbAıc değerleri komplikasyonsuz hastalardan daha yüksekti. Aynca diyabet süresi daha uzundu. Komplikasyonlu hastalar komplikasyonu olmayanlardan daha kısaydı. Pubertedeki hastalarda mikroalbüminüri sıklığı daha fazla olmakla birlikte, mikroalbüminürili hastalann %10'u puberte öncesi dönemdeydi. Mikroalbüminürili dört hastanın hastalık süresi dört yıldan kısaydı. Mikroalbüminürili hastalarda sistolik ve diyastolik kan basınçları daha yüksekti ve diğer komplikasyonlar daha sıktı. Altı yıldır diyabeti olan bir hastada makroalbürninüri mevcuttu. Nöropati bulgulan daha çok alt ekstremitelerde vardı. İki hastada KTS saptandı. Yedi hastada basit retinopati bulundu. Retinopati sıklığı daha önceki çalışmalardan daha azdı. SONUÇ: Diyabetik hastalarda süre arttıkça, metabolik kontrole bakılmaksızın büyüme geriliği görülebilmektedir. İBDM'li kızlar obeziteye yatkındır. Mikrovasküler komplikasyonlar kısa hastalık süresinde ve puberteden önce ortaya çıkabilmektedir. Uzun hastalık süresi, boy kısalığı, puberte, kötü metabolik kontrol ve mikroalbüminüri varlığında kronik komplikasyonlar düşünülmelidir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY IDDM causes several complications, many of them occurs in childhood. The study was started in 1996 to determine complications. All patients, applied to the hospital in the last five years, were invited to participate in the study. 78 patients were evaluated through two years. More than half of the patients were seen only once in this period, so it was made a cross- sectional study. Age, age at onset and duration of the disease were learned. Examination included measuring height, weight, and blood pressure, determining sexual maturation stage according to Tanner's, and examining fundus by direct ophthalmoscopy with dilatation of pupils. Glycosilated hemoglobin in blood sample and microalbumin in urine, collected for 24 hours, measurements were made. Nerve conduction velocities were measured by using surface electrodes. 20 patients described that they had ketacidosis attacks various times, range 1 to 5. Ketoacidosis attacks did not relate to metabolic control and microvascular complications. The height of the patients were shorter than those of the control group. There was a negative correlation between duration and height. There wasn't any correlation between metabolic control and height. In girls, increasing weight correlated with duration. Menarche had delayed in girl patients. %35 of patients had any microvascular complication, microalbuminuria %24, retinopathy %9, and neuropathy %22. In the patients with complication HbA!c values were higher than the patients without complication. Duration also was longer. Complicated patients were shorter than the patients without complication. Although, the prevalence of microalbuminuria were more frequent in pubertal patients, %10 of patients with microalbuminuria was in prepubertal stage. Duration of the disease of 4 patients with microalbuminuria was shorter than 4 years. In patients with microalbuminuria, sistolic and diastolic blood pressures were higher, and the other complications were more frequent. One patient with diabetes for six years had macroalbuminuria. Neuropathy findings were present predominantly in lower extremities. In two patients CTS was detected. Background retinopathy was established in 7 patients. Frequency of retinopathy was less than those of preliminary studies. CONCLUSION: Growth retardation may develope in diabetic patients with increasing duration regardless of metabolic control. The girls with IDDM have a tendency to obesity. Microvascular complications may occur in short term disease and before puberty. Chronic complications of diabetes should be reminded in a patient with longer duration, shorter height, puberty, poorer metabolic control, and microalbuminuria. 47