Yenidoğanda hiperbilirübineminin serebrokortikal elektriksel aktiviteye etkisi
The effects of hyperbilirubinemia on cerebrocortical electrical activity in newborns
- Tez No: 86542
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKNUR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Hiperbilirübinemi yenidoğan döneminde en sık görülen problemlerden birisidir. Bilirübinin nöronal fonksiyonlar üzerine baskılayıcı etkileri bilinmekle birlikte mekanizması henüz açıklanamamıştır. Çalışmamızda bilirubin nörotoksisitesinin bir göstergesi olarak serebrokortikal elektriksel aktivite kaydedilmiştir. Bilirübinin beyinde özellikle talamus ve serebral kortekse etkisi nedeniyle elektoensefalografık incelemelerde korteks ile talamus arasındaki etkileşimden kaynaklanan EEG ritmisitesi üzerine olan elektrofızyolojik etkileri ve bu etkilerin uzun dönemde postnatal yaş ve beyin maturasyonu ile ilişkisi kant itatif bir yöntem olan“power spectral analysis”ile incelenmiştir. Bu amaçla 17 sarılıklı, 22 sağlıklı miyadında doğmuş yenidoğanda üç aylık döneme kadar (ilk hafta içinde, 15. günde, birinci ve üçüncü ayda) toplam 141 EEG kaydı alınmıştır. Her iki grupta da tüm çekimler süresince major frekans komponentini delta aktivitesi oluşturmuştur. Sarılıklı grupta ilk çekimlerde delta aktivitesi kontrol grubuna göre daha yüksek; teta, alfa ve beta frekansları ve amplitüd düzeyleri ise daha düşük saptanmıştır (p0.05). Bu bulgularla; hiperbilirübineminin beyin maturasyonunda geçici bir gecikmeye neden olduğu kanısına varılmıştır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF HYPERBILIRUBINEMIA ON CEREBROCORTICAL ELECTRICAL ACTIVITY IN NEWBORNS Hyperbilirubinemia is one of the most common problems during the newborn period. The depressive effect of the bilirubin on neuronal function is known, however the mechanism has not been well defined yet. In our study, cerebrocortical electrical activity has been recorded as an indicator of bilirubin neurotoxicity. Bilirubin affects especially thalamus and cerebral cortex. Because EEG rhytmicity rising from the interaction between cortex and thalamus, the electrophysiological effects of bilirubin on EEG rhythmicity with the long term postnatal age were investigated. Brain maturation was also analysed with“power spectral analysis”quantitatively. For this purpose, 141 EEG records have been taken (in the first week, 1 5th day, at the end of first month and 3rd month) from 17 hyperbilirubinemia and 22 healthy infants. During all of the records, the major frequency component was formed by the delta activity in both groups. At the first records in the hyperbilirubinemia group the delta activity was higher than the control group, however the teta, alpha and beta frequencies and the amplitude levels were lower (p0.05). In our study, we reported that hyperbilirubinemia caused temporary delay on brain maturation. 74