COVİD-19 tanısı ile yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalardaki akut faz reaktanlarının mortalite ve prognoz üzerine etkisi
The effect of acute phase reactants on mortality and prognosis in patients hospitalised in the intensive care unit with COVİD-19 diagnosis
- Tez No: 865453
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GANİDAĞLI, DOÇ. DR. BERNA KAYA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma yatan hastaların akut faz reaktanları ve bazı biyokimyasal laboratuvar parametrelerine bakarak mortalite, morbidite ve tedavi sürecindeki etkisini incelemeyi amaçladı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma retrospektif olgu-kontrol türünde bir araştırmadır. Araştırmaya 11.03.2020-01.01.2023 arasında Gaziantep Üniversitesi anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesine COVID-19 tanısıyla yatan tüm hastalar dahil edilmiştir. Bu hastalardan iyileşip taburcu olanlar ve iyileşemeyip hayatını kaybedenler iki grup şeklinde incelenmiştir. Her iki gruptaki hastaların yaş, cinsiyet, klinik bilgileri, BT bulguları ve biyokimyasal parametreleri SPSS programı üzerinde farklı istatistiki testler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 150 hastanın yaşlarının 18 ila 100 arasında değiştiği ve yaş ortalamasının 64,70 olduğu bulunmuştur. İyileşen hastaların yaş ortalamasının 61,01 ve ölen hastaların yaş ortalamalarının ise 67,88 olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the effect of acute phase reactants and some biochemical laboratory parameters on mortality, morbidity and treatment process of patients hospitalised in intensive care unit due to COVİD-19 infection. Materials and methods: Quantitative research methods were used in this study. The study is a retrospective case-control study. All patients admitted to Gaziantep University anaesthesiology and reanimation intensive care unit with a diagnosis of COVID-19 between 11.03.2020-01.01.2023 were included in the study. Among these patients, those who recovered and were discharged and those who failed to recover and died were analysed in two groups. Age, gender, clinical data, CT findings and biochemical parameters of the patients in both groups were compared using different statistical tests on SPSS programme. Results: It was found that the ages of the 150 patients included in the study ranged from 18 to 100 years and the mean age was 64.70 years. The mean age of the recovered patients was 61.01 years and the mean age of the deceased patients was 67.88 years (p0.05).